Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2016

Iracké sily vyhnali militantov IS z mesta východne od Mósulu

Iracké špeciálne sily vyhnali militantov Islamského štátu (IS) z mesta Bartella, ktoré sa nachádza približne 15 kilometrov východne od okraja Mósulu, hlavnej bašty tejto teroristickej organizácie v severnom Iraku.

Generálporučík Tálib Šaghatí, ktorého citovala agentúra AP, o tom informoval ako o získaní dôležitej pozície v rámci prebiehajúcej ofenzívy s cieľom oslobodiť Mósul spod nadvlády IS.

Len krátko pred tým, ako oznámil tento armádny predstaviteľ dobytie Bartelly, čelili ešte iracké sily v tomto meste tvrdému odporu. Dnešná operácia, ktorá sa začala pred svitaním, predstavuje prvý prípad, keď armáda nasadila do ofenzívy proti IS v Mósule a okolí svoje špeciálne jednotky s americkým výcvikom. Tie by mali v najbližších dňoch alebo týždňoch zohrať poprednú úlohou pri bojoch o samotný Mósul.

Agentúra DPA uviedla, že mesto Bartella sa nachádza na dôležitej cestnej spojnici a môže byť východiskovým bodom pre rýchly postup k bránam Mósulu. Pred obsadením džihádistami IS v roku 2014 tvorili obyvateľstvo Bartelly prevažne kresťania.

Iracký premiér Hajdar Abádí dnes vyhlásil, že ofenzíva na dobytie Mósulu napreduje rýchlejšie, než sa predpokladalo. Ministri zahraničných vecí a vysoko postavení diplomati z viacerých krajín Západu a Blízkeho východu sa medzitým zišli v Paríži, aby diskutovali o tom, ako obnoviť bezpečnosť a stabilitu v Mósule, keď sa z neho podarí vyhnať extrémistov.

Inzercia

Odporúčame

Lídrom rebríčka FIFA aj naďalej Argentína, Slováci na 26. mieste

Lídrom rebríčka FIFA aj naďalej Argentína, Slováci na 26. mieste

Slovenská reprezentácia si v októbrovom vydaní rebríčka Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) polepšila o dve miesta, po prehre so Slovinskom (0:1) a výhre nad Škótskom (3:0) v kvalifikácii MS 2018 jej patrí aktuálne 26. priečka. Na čele zostáva aj naďalej Argentína, na druhú pozíciu sa posunuli majstri sveta z roku 2014 Nemci.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.