KULTUREVUE: Dobrý kresťan? Tak trochu blázon

„Kresťania sú ako hnoj: ak ho porozhadzujete po poli, bude vďaka nemu všetko lepšie rásť, ak ho však necháte na kope, bude príšerne páchnuť,“ cituje svojho priateľa v knihe Bláznivá láska (Kumrán 2010, 152 s. 6,90 €) kalifornský pastor Francis Chan. V knihe, ktorá nastavuje zrkadlo a dokáže vám, že možno nie ste až takým dobrým kresťanom, ako sa nazdávate.

„Ak sa neveriacim zdajú naše životy rozumné, niečo nie je v poriadku,“ hovorí Chan. Vyvádza z omylu, že my kresťania sme si na zem prišli odžiť pohodlný život a vyzýva k odovzdanosti Božím zámerom, ktoré s nami má.

Kto je tu hlavnou postavou?

"Predstavte si, že ste komparzistom vo filme, ktorý bude mať čoskoro premiéru. Pravdepodobne budete veľmi starostlivo sledovať scénu, v ktorej sa budú hmýriť stovky ľudí, a budete striehnuť na tie dve pätiny sekundy, keď bude v zábere váš zátylok. Možno, že vaša mama a váš najlepší priateľ budú rovnako vzrušene čakať na tie dve pätiny sekundy, aby vás videli... možno. No nik iný si neuvedomí, že ste to vy. Aj keby ste im to povedali, bude im to jedno.

Poďme ešte o krok ďalej. Čo keby ste si v deň premiéry prenajali kinosálu a pozvali všetkých všetkých priateľov a rodinu, aby si pozreli film o vás? Zrejme by povedali: 'Si idiot! Ako si si mohol myslieť, že ten film je o tebe?!'

Mnohí kresťania žijú ešte vo väčšom klame, aký som opísal. Tak mnoho z nás uvažuje a žije, ako keby film života bol len o nás."

Chan nás kresťanov v knihe vyzýva, aby sme Bohu nedávali zvyšky, ale aby sme si uvedomili, že tento život nie je o našich predstavách a plánoch. Ponúka predstavu neba, kde by sme mali zdravie, radosť, priateľov, medzi ktorými by vládli úžasné vzťahy... "Chýbal by nám v takomto nebi Boh?" zachádza Chan otázkou takmer pod kožu.

Neostáva pri bezduchej teórii, ale v závere ponúka príbehy ľudí, ktorí svoj život odovzdali Bohu a každodenne menia svet, v ktorom žijú.

Stačí sa prehrýzť

V úvode môže niektorých odradiť populárny či až hovorový jazyk príznačný pre americkú protestantskú literatúru. Autor sa pevne drží základných mediálnych pravidiel, ktorými sa snaží svoju knihu „predať“.

Hneď v predslove americký kresťanský hudobník Chris Tomlin upozorňuje, že Bláznivá láska je „možno najprovokatívnejšia kniha, okrem Božieho slova, ktorú budete tento rok čítať“. Prvé dve kapitoly nesú názvy Prestaňte sa modliť a Možno túto kapitolu nedočítate. Zaujímavé tiež je, ako si autor pri komunikácii s čitateľom pomáha odkazmi na webovú stránku www.blaznivalaska.sk, ktorú vydavateľstvo Kumran zriadilo aj v slovenčine. Na túto stránku autor upozorňuje medzi riadkami v prvých troch kapitolách.

"Stránka blaznivalaska.sk vznikla preto, lebo sa nám zdala organickou súčasťou knihy. Bláznivá láska je kniha, ktorá sa snaží osloviť ľudí v Cirkvi a prebudiť ich k osobnému vzťahu s Kristom. K tomu boli tieto videá vynikajúcou pomôckou," hovorí pre Postoy.sk PR a produktový manažér vydavateľstva Kumran Martin Švikruha. Stránka podľa Švikruhu dokazuje, že to nie je obyčajná kniha, ale že za ňou stoja skutoční ľudia, ktorých bláznivá láska naozaj chytila. Veľkým plusom knihy je tiež jednoduchá, no zároveň príťažlivá grafika.

Keď sa v Bláznivej láske povznesiete nad trochu senzačné „bubliny“, za odmenu môžete dostať pravdivé myšlienky a postrehy. Nakoniec budete musieť priznať: táto kniha je aj o mne, no tento život je o niekom inom.

Mária Škvarlová

Kto je Francis Chan?
Francis Chan je pastor cirkevného zboru Cornerstone Church v Kalifornii. Jeho bohoslužby navštevuje každý týždeň okolo 4000 pravidelných účastníkov.
Založil biblickú školu Eternity Bible College. Prevažnú časť svojich príjmov, ako aj zisk z predaja kníh, venuje na charitatívne účely.
Francis sa narodil v Hong Kongu. Matka zomrela pri jeho pôrode. Keď mal sedem rokov, otec sa druhýkrát oženil a následne sa presťahovali do Kalifornie. Francisova nevlastná matka zomrela pri autonehode a otec na rakovinu, keď mal dvanásť rokov. Vychovávala ho nevlastná matka - otcova ďalšia manželka, ktorú si zobral dva roky pred smrťou.
V mladosti sa aktivizoval v rôznych kresťanských skupinách. Predtým, než sa stal pastorom, pracoval v rôznych reštauráciách a iných firmách. Je ženatý a má štyri deti.

Zdroj: blaznivalaska.sk, wikipedia.com

Foto: blaznivalaska.sk, porta.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo