KOMENTÁR: Čo s prokurátorom?

Keď sa v týchto dňoch hovorí o generálnej prokuratúre, hovorí sa výlučne o osobe, no vôbec nie o inštitúcii. Pritom práve o nej potrebujeme uvažovať.

Slovensko je jednou z mála krajín, kde je organizácia prokuratúry uspôsobená na ničím nerušený a autoritatívny dohľad nad spoločnosťou. Je zjavné, že takýto model generálnej prokuratúry Slovensko zdedilo z čias komunizmu.

Ľudí, ktorých zaujíma reforma tejto inštitúcie, je zopár. Väčšina sa zameriava len na politickú nomináciu jej hlavného predstaviteľa. Zdieľať

Prekvapujúce je, že takáto situácia nikomu principiálne neprekáža. Ľudí, ktorých zaujíma reforma tejto inštitúcie, je zopár. Väčšina sa zameriava len na politickú nomináciu jej hlavného predstaviteľa. Táto ignorancia je o to prekvapivejšia, že práve Dobroslav Trnka zrejme nechtiac upozornil na to, že organizácia tejto inštitúcie je nezlučiteľná so spoločnosťou, v ktorej by sme chceli žiť.

Ak nezameriame svoju pozornosť na to, čím generálna prokuratúra je a čím by byť mala, osoby ako Dobroslav Trnka sa budú nanovo objavovať. Raz darmo, príliš veľa moci vždy korumpuje.

Lucia Pápayová
Autorka je ústavná právnička
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo