Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. október 2016

Argentínčanky protestovali proti brutálnemu znásilneniu 16-ročného dievčaťa

Tisíce ľudí v Argentíne prerušili v stredu na hodinu prácu na protest voči nedávnemu brutálnemu znásilneniu a zavraždeniu neplnoletého dievčaťa.

Šestnásťročnú Luciu pred dvoma týždňami uniesli spred školy v meste Mar del Plata dvaja muži, zdrogovali ju veľkým množstvom kokaínu, znásilnili a napokon zavraždili, informovala dnes stanica BBC.

Dvaja údajní členovia drogového gangu, ktorí dievča priviezli do nemocnice, tvrdili, že sa predávkovala drogami. Lekári ale zistili, že sa stala obeťou extrémneho sexuálneho násilia. Obaja muži boli neskôr zatknutí.

Aktivistky prostredníctvom sociálnych médií vyzvali ženy, aby sa v stredu popoludní obliekli do čierneho a vyšli na protestné pochody do ulíc. V Buenos Aires a ďalších argentínskych mestách v pochodovali tisíce demonštrantiek vrátane školáčok a žien s kočíkmi.

V hlavnom meste vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, ktorí pochodovali k prezidentskému palácu v centre Buenos Aires.

"Ak sa dotknete jednej z nás, budeme všetky reagovať," stálo na transparentoch, ktoré niesli. V proteste im nezabránil ani intenzívny dážď a silný vietor.

Ženy prejavovali rozhorčenie nad pretrvávajúcim kultom mužskej nadradenosti v krajinách Latinskej Ameriky. K protestujúcim sa pridali aj mnohé televízne novinárky a moderátorky, takže niektoré programy museli moderovať len muži.

Od začiatku októbra bolo v Argentíne zavraždených 19 žien. Vlani za celý rok ich bolo zavraždených 286 a 3746 oznámilo znásilnenie.

Na predchádzajúcom proteste proti násiliu páchanom na ženách sa zúčastnilo asi 200.000 ľudí. V auguste sa na podobnom proteste v Peru zišlo približne 150.000 ľudí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.