Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2016

Fico: Zamestnávanie utečencov na Slovensku nie je aktuálne

Zamestnávanie utečencov nie je pre Slovensko aktuálne, v Európskej únii tomuto procesu napomáhajú sociálni partneri, zamestnávatelia a odbory.

Vyhlásil to premiér SR Robert Fico po skončení dnešného tripartitného sociálneho summitu v Bruseli.

Ústrednou témou sociálneho summitu bolo vytváranie rastu a pracovných miest pri dodržiavaní sociálnej spravodlivosti. Sociálny summit poskytuje priestor na diskusiu medzi predstaviteľmi inštitúcií EÚ a zástupcami zamestnávateľských organizácii a odborov. Stretnutia tohto druhu sa konajú dvakrát do roka, pred marcovým a októbrovým summitom EÚ.

Slovenské predsedníctvo na tomto podujatí okrem predsedu vlády zastupoval aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Zo Slovenska sa na podujatí zúčastnil šéf Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Jozef Kollár a predseda Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga.

Inštitúcie EÚ zastupovali predseda Európskej rady Donald Tusk, predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker, podpredseda EK pre sociálny dialóg Valdis Dombrovskis a eurokomisárka pre zamestnanosť Marianne Thyssenová.

Fico na spoločnej tlačovej besede pripomenul, že sociálny dialóg je nevyhnutná pracovná metóda, ktorú on používa každý deň pri svojej práci. Ocenil, že v priebehu diskusií sociálni partneri prejavili záujem o implementáciu Bratislavskej cestovnej mapy, a tiež ich iniciatívu zapojiť do tejto agendy citlivú záležitosť vyplývajúcu zo sociálneho piliera EÚ.

Inzercia

Na otázku o zamestnávaní migrantov, čo odznelo v rámci diskusií, Fico zdôraznil, že Slovensko je krajina, na ktorej území sa nenachádzajú migranti, a preto od neho ťažko očakávať odpovede.

"Dnes sa zvýraznila dôležitá úloha sociálnych partnerov v procese integrácie utečencov do reálneho života, pretože bez zamestnávateľov takáto integrácie nie je možná," skonštatoval.

V rámci diskusií, s ohľadom na obrovský počet utečencov, ktorí prichádzajú na územie EÚ, odznelo, že je nevyhnutnosťou, aby ich integračný proces prebiehal formou investícií do ich vzdelávania a podporou trhu práce, pričom sociálni partneri majú v tomto procese dôležitú úlohu, predovšetkým pri identifikovaní potrebných znalostí a zručností pre lepšie uplatnenie utečencov na trhu práce.

Minister Richter na summite zdôraznil, že štáty EÚ musia zlepšiť spôsob fungovania trhov práce a zabezpečiť, aby všetci Európania mohli využívať prijateľnú úroveň sociálnej ochrany. Je podľa neho dôležité, aby Európska komisia konzultovala s členskými štátmi implementáciu jej odporúčaní a plnenie národných programov reforiem, kde vidí vhodný priestor na diskusiu so sociálnymi partnermi na národnej úrovni.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.