Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2016

SaS: Zavedenie dane z dividend nebude prospešné pre slovenskú ekonomiku

Zavedenie dane z dividend vo výške 7 % nebude podľa opozičnej strany SaS prospešné pre slovenskú ekonomiku. Predstavuje pre podnikateľov dvojité zdanenie.

Predseda strany Richard Sulík na dnešnej tlačovej konferencii upozornil na to, že v roku 2004, keď bola uvedená do platnosti daňová reforma, tak sa podarilo zrušiť dovtedy platnú daň z dividend.

"Slovensko sa v podstate dostalo na prvé miesto v Európe, čo sa týka miery zdanenia. Obrovské nárasty výnosu daní z príjmov právnických osôb spôsobilo zníženie daní z príjmov právnických osôb na 19 % a najmä to spôsobilo zrušenie dane z dividend," skonštatoval Sulík.

Vláda však podľa neho v súčasnosti predkladá návrhy zákonov, ktoré predstavujú novú záťaž pre domácich podnikateľov.

"Opätovné zavedenie dane z dividend bude pre slovenskú ekonomiku neprospešné," podotkol Sulík. Preto vyzval predsedu SNS Andreja Danka, aby v druhom čítaní za zavedenie tejto dane strana nezahlasovala, keďže v predvolebnom súboji práve SNS sľubovala zlepšenie podnikateľského prostredia.

Jeho stranícky kolega Jozef Mihál je presvedčený, že zavedenie dane poškodí bežných zamestnancov.

"Stále sa hovorí o prípade podnikateľov. Nehovorí sa o zamestnancoch. Po novom pri zamestnancovi, keď sa mu vyplatí napríklad 100-eurová dividenda, on bude platiť 19-% prípadne 25-% daň z príjmu. Bude platiť kompletne odvody spolu so svojím zamestnávateľom. Zdravotné aj sociálne," vyčíslil Mihál.

Zároveň je presvedčený, že nie je technicky správne urobený prechod z platenia zdravotných odvodov na novú daň.

Podľa Eduarda Hegera (OĽaNO-NOVA) zavedenie dane postihne napríklad spolumajiteľov spoločností s ručením obmedzeným.

"Toto opatrenie sa týka desiatok tisíc ľudí. Daň z dividend sa dotkne domácich subjektov a tí sa už teraz boria so zlým podnikateľským prostredím," upozornil Heger s tým, že zavedenie dane neprinesie sľubované zisky do štátneho rozpočtu.

"Daň z dividend vyvolá opačný účinok a neprinesie sľubované príjmy. Firmy budú vyplácať menej dividend, prípadne budú zisky prevádzať do iných krajín, kde nie sú dividendy zdanené," predpokladá Heger.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.