Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2016

Stretnutie Kisku s dalajlámom Slovensko poškodí, tvrdí Lajčák

Stretnutie prezidenta Andreja Kisku s dalajlámom bude mať podľa šéfa slovenskej diplomacie Miroslava Lajčáka negatívny dosah na vzťahy Slovenska s Čínou.

"To sú veci, ktoré nenecháva čínska strana bez reakcie," povedal Lajčák po dnešnom rokovaní vlády.

Čína si už v reakcii v utorok (18.10.) dvakrát predvolala slovenského chargé d'affaires v Pekingu, priblížil Lajčák. On sám sa dnes na ministerstve stretáva s čínskym veľvyslancom. Aké konkrétne kroky by mohla čínska strana spraviť, špekulovať nechcel.

"Budeme sa snažiť, aby ten dopad bol čo najmenej zlý," doplnil. Možností reakcie čínskej strany je podľa Lajčáka viacero.

"Obmedzenie kontaktov, spolupráce, zastavenie projektov. Máme aktívny dialóg aj politický, aj ekonomickú spoluprácu, takže logicky sa to nejakým spôsobom odrazí na tom," skonštatoval.

Debatu o tom, či bude Slovensko poškodené málo alebo veľa mu príde nemiestna.

"Slovensko to poškodí nielen pre to, že Čína je najväčšia ekonomika na svete, ale jedna svetová superveľmoc, stály člen Bezpečnostnej rady, ktorý sa momentálne na Slovensko hnevá. Poškodí to naše vzťahy a mne to je ľúto," uviedol.

Poznamenal, že Slovensko si práve s jedným z kľúčových hráčov vzťahy zhoršilo. Lajčák sa o prijatí dalajlámu bavil s prezidentom Kiskom vopred. Čo presne mu povedal, zverejňovať nemieni.

"Pán prezident mi vysvetľoval svoju motiváciu a ja som ho zase upozorňoval na riziká," doplnil. Kiska sa stretol s dalajlámom v nedeľu na súkromnom obede mimo Prezidentského paláca. Podľa Lajčáka však čínska strana nerozlišuje medzi súkromným a oficiálnym stretnutím.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok (17.10.) avizovalo, že podnikne odvetné opatrenia v súvislosti s návštevou tibetského duchovného vodcu dalajlámu, ktorého počas jeho návštevy Slovenska prijal v nedeľu (16.10.) prezident SR.

Podľa čínskeho ministerstva je prijatie dalajlámu v rozpore s politikou "jednej Číny", ktorú sa Slovensko zaviazalo podporovať. Kiska v reakcii zdôraznil, že stretnutie nijakým spôsobom nespochybňuje jednoznačné stanovisko SR k tejto otázke.
 

Inzercia

Odporúčame

Hossov 500. gól, Budaj pri sezónnej premiére neinkasoval

Hossov 500. gól, Budaj pri sezónnej premiére neinkasoval

Slovenský hokejista Marián Hossa strelil v noci na stredu svoj jubilejný 500. gól v základnej časti NHL. Významný kariérny míľnik dosiahol v domácom dueli s Philadelphiou, v ktorom jedným presným zásahom pomohol k výhre Chicaga 7:4. Tridsaťsedemročného krídelníka vyhlásili za prvú hviezdu zápasu, ten však nedohral pre zranenie po tom, čo ho v tretej tretine zasiahol puk pri blokovaní strely.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.