Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2016

Ukrajina naďalej odmieta uznať 3 mld. USD od Ruska za vládny dlh

Podľa Ukrajiny ide o komerčný dlh, naopak Rusko ho považuje za vládny. Postoj Ruska potvrdil aj Medzinárodný menový fond.

Ukrajina naďalej trvá na tom, že dlh voči Rusku v hodnote 3 miliardy USD (2,73 miliardy eur) nie je dlh vládny, ale komerčný, uviedol včera pre ruskú agentúru TASS zdroj z ukrajinského ministerstva financií. V takom prípade by Rusko malo pristúpiť na reštrukturalizáciu dlhu za rovnakých podmienok, na akých sa Kyjev dohodol s inými komerčnými veriteľmi.

"Naša pozícia sa nemení, a to platí aj v prípade konania pred (londýnskym) súdom," uviedol zdroj z ukrajinského ministerstva financií s tým, že podľa Ukrajiny ide o komerčný dlh. Zároveň dodal, že čo sa týka rokovaní s Ruskom v tejto veci, v najbližšom období sa žiadne neplánujú.

To potvrdil aj ruský minister financií Anton Siluanov. Ako včera uviedol, základom pre prípadné rozhovory o riešení dlhu je uznanie tohto dlhu za dlh vládny. To ale Ukrajina urobiť nemieni.

Dlh vznikol v dôsledku dohody medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a bývalou vládou na Ukrajine v decembri 2013. Rusko vtedy poskytlo Ukrajine pomoc po tom, ako vtedajšia proruská ukrajinská vláda a Európska únia nepodpísali asociačnú dohodu. Pomoc zahrňovala zníženie ceny plynu približne o tretinu a odkúpenie ukrajinských dlhopisov v celkovej hodnote 15 miliárd USD. Do konca decembra Rusko kúpilo 2-ročné dlhopisy za 3 miliardy USD. Neskôr plánovali kúpiť ďalšie, ale vo februári 2014 Ukrajinci vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča zosadili a vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa prudko zhoršili. Zvyšných 12 miliárd USD už Rusi Ukrajincom neposkytli.

Ukrajina mala v decembri 2015 dlh za 3 miliardy USD splatiť, v polovici decembra daného roka však vláda zaviedla moratórium na platby dlhu voči Rusku, nakoľko Moskva odmietla pristúpiť na dohodu o reštrukturalizácii ukrajinského dlhu s komerčnými veriteľmi. Rusko vtedy oznámilo, že táto reštrukturalizácia dlhu sa ho netýka, pretože v prípade 3 miliárd USD nejde o dlh komerčný, ale štátnu pomoc.

Postoj Moskvy následne odobril aj Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý sám označil spomínaný dlh za vládny. Keďže Ukrajina dlh splatiť odmietla, Rusko v polovici februára tohto roka podalo na Kyjev na londýnskom súde žalobu.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.