Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. október 2016

Parížski policajti po útoku výtržníkov protestovali jazdou po Champs-Élysées

Takéto nepovolené akcie sú medzi príslušníkmi francúzskych bezpečnostných zložiek mimoriadne zriedkavé.

Niekoľko stoviek policajtov z parížskeho regiónu sa zapojilo v noci na utorok do nepovolenej protestnej akcie v podobe jazdy po známom bulvári Champs-Élysées, ktorou chceli vyjadriť svoj hnev po tom, ako začiatkom októbra viacerí kolegovia utrpeli zranenia, keď na nich južne od Paríža zaútočili zápalnými fľašami.

Agentúra DPA uviedla, že desiatky policajných áut a motocyklov prechádzali v noci po Champs-Élysées so zapnutými sirénami a majákmi, čo dokumentuje aj videozáznam zverejnený na internetovej stránke denníka Le Monde. Podľa pripojeného článku policajti spôsobili na istý čas dopravný kolaps.

Nepovolené akcie tohto druhu sú medzi príslušníkmi francúzskych bezpečnostných zložiek mimoriadne zriedkavé. Rozhlasová stanica France Inter informovala, že na mieste protestu sa zišlo okolo 1.00 h nadránom približne 500 policajtov, pričom väčšina z nich nemala oblečenú uniformu.

Jeden z policajtov, na ktorých zaútočili začiatkom októbra na parížskom predmestí Viry-Chatillon zápalnými fľašami, je stále v nemocnici. "Náš kolega je znetvorený a všetkým je to jedno," komentoval túto skutočnosť pre stanicu BFMTV nemenovaný účastník protestu. Podľa pôvodných informácií utrpeli pri tomto incidente zranenia štyria policajti.

Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve vyhlásil v utorok na pôde Senátu, že chápe rozhorčenie policajtov, no nesúhlasí s tým, aby pri protestoch používali služobné autá a majáky. Nočný protest kritizoval aj šéf národnej polície Jean-Marc Falcone, ktorý chce nechať konanie účastníkov preveriť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.