Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. novembec 2010

TÉMA: Republikánsky pat a slzy

Katolícki voliči sa po dvoch rokoch od zvolenia prezidenta Baracka Obamu vrátili späť k republikánom. Postačí konzervatívcom prevaha v Snemovni na zvrátenie spornej zdravotníckej reformy, ktorá zavádza financovanie potratov zo štátneho rozpočtu? Kým pred dvoma rokmi v prezidentských voľbách americkí...

Katolícki voliči sa po dvoch rokoch od zvolenia prezidenta Baracka Obamu vrátili späť k republikánom. Postačí konzervatívcom prevaha v Snemovni na zvrátenie spornej zdravotníckej reformy, ktorá zavádza financovanie potratov zo štátneho rozpočtu?

Kým pred dvoma rokmi v prezidentských voľbách americkí katolíci húfne hlasovali za súčasného prezidenta Baracka Obamu, v prelomových kongresových voľbách minulý týždeň si republikáni získali aj niektorých zarytých demokratov. Za republikánskych kandidátov vo voľbách hlasovalo 53 percent katolíkov (oproti 45 percentám katolíckych voličov hlasujúcich za Johna McCaina na post prezidenta). To pomohlo nachýliť jazýček váh bližšie k republikánom, najmä v štátoch, kde nemajú jasnú podporu republikáni ani demokrati. Konzervatívci tak získali prevahu v Snemovni reprezentantov, kde demokrati stratili vyše 60 kresiel. Tesnú väčšinu si demokrati udržali v Senáte. „Niektoré volebné noci sú zábavnejšie, niektoré menej. Niektoré sú veselé, iné zahanbujúce,“ reagoval na výsledky volieb prezident Barack Obama.

Každopádne, zaujímavým fenoménom volieb bol čiastočný úspech hnutia Tea Party. To vzniklo ako protest proti dotovaniu amerických bánk štátom a zvyšovaniu daní. Z konzervatívneho hnutia Tea Party úspech dosiahol syn niekdajšieho kandidáta na post prezidenta USA Rona Paula, Rand Paul. Stal sa senátorom za štát Kentucky.

Emotívny katolík na čele Snemovne

Predsedom Snemovne reprezentantov sa tak stal praktizujúci pro-life katolík John Boehner (na obr.), ktorý vyhodil z kresla demokratku a pro-potratovú katolíčku Nancy Pelosi. Pozitívom je, že zo Senátu odchádza okrem Pelosi ďalších dvadsať pro-potratových katolíckych demokratov.

K téme:
Obamova reforma a potraty
O dvoch zbabelých pro-liferoch (alebo prečo sa USA poskladajú na potraty)
Zdieľať

John Boehner sa narodil v Ohiou a jeho život je naplnením amerického sna. Predseda Snemovne, známy svojimi slzami počas prejavov, sa narodil ako druhý z dvanástich detí. Počas študentských čias po večeroch zametal rodinné bistro, aby si mohol zaplatiť školné na strednej škole arcibiskupa Moellera. Po ukončení štúdia na katolíckej Xavier University pokračoval rozbehnutím vlastného biznisu, kým nezakotvil v politike.

Výsledkami volieb voliči podľa Boehnera jasne ukázali prezidentovi Obamovi, že sú za zmenu kurzu vládnutia. „Je čas vysúkať si rukávy a začať pracovať na prioritách našich občanov,“ vyhlásil krátko po voľbách. To je najmä zníženie verejného dlhu a posilnenie dôveryhodnosti vlády.

Pro-life kandidátov vyzýval voliť aj kardinál Raymond Burke, ktorý je veľkým kritikom pro-potratových katolíckych demokratov a v minulosti pripomenul, že by nemali pristupovať k prijímaniu. „Katolíci nesmú nikdy voliť niekoho, kto presadzuje takzvanú možnosť voľby,“ vyhlásil kardinál pred voľbami.

Inzercia

Koniec zdravotníckej reformy?

Aj keď zvrátenie či finančné zablokovanie Obamovej zdravotníckej reformy bolo jedným z volebných hesiel republikánov, v súčasnej pozícii to nebude ľahké. Na jej úplné zrušenie by konzervatívci potrebovali prevahu v Senáte. V súčasnosti totiž v Kongrese nedisponujú dvojtretinovou väčšinou, ktorou by mohli prelomiť Obamovo veto. Ten zdravotnícku reformu stále považuje za svoju top prioritu. „Som si istý, že to bude téma, ktorú s vedením Republikánskej strany budeme diskutovať. Keď budú mať nápady, ako zlepšiť náš systém financovania zdravotníctva, rád ich zvážim,“ cituje Obamu spravodajský portál Christian Science Monitor.

Isté je, že pre žiadnu zo strán nebude ľahké presadiť svoje záujmy. Republikáni sa nebudú hrnúť do podpory prezidentovej agendy, Obama zas môže vetovať konzervatívne návrhy.

Nádej na pro-life prezidenta

Hoci republikáni získali jasnú prevahu v Snemovni reprezentantov, podľa kresťanského komentátora Georga J. Marlina, netreba očakávať v hodnotových otázkach zásadné posuny. „Voliči znížili skóre demokratom prevažne kvôli frustrácii z rastu verejného dlhu a stagnujúcej ekonomiky. Musíme byť úprimní, že sociálne témy voliči nemali pri voľbe až tak na mysli,“ tvrdí Marlin. Dodáva však, že treba byť trpezlivý a počkať dva roky. „Nie je vylúčené, že v roku 2012 bude prezident Obama zosadený z exekutívnej funkcie a vymenený pro-life prezidentom,“ dodáva komentátor. Až vtedy by republikáni mohli pohnúť situáciou (nielen) v zásadných morálno-etických otázkach.

Mária Škvarlová

Foto: Flickr.com

Odporúčame

REPORTÁŽ: Dúhoví blížni

REPORTÁŽ: Dúhoví blížni

Sobotňajšie popoludnie. Učebňa Filmovej a televíznej fakulty VŠMU sa pomaly zapĺňa. Stôl vpredu je prikrytý dúhovým obrusom, po chodbách pobehujú ľudia s dúhovými svetrami či odznakmi. O chvíľku začína štvorhodinový maratón diskusie o mieste homosexuálov v cirkvi. „Raz na Vianoce celá moja rodina se...

KÁZEŇ MILANA BUBÁKA: Štyri dôvody pre život po smrti

KÁZEŇ MILANA BUBÁKA: Štyri dôvody pre život po smrti

Božie slovo dnešnej nedele nám predkladá tému, ktorej sa na jednej strane vyhýbame, no na strane druhej túžime mať v nej jasno. Čo bude po smrti? Hoci kauza siedmich zosnulých bratov a ich manželky, ktorú saduceji predložili Ježišovi je úplne absurdná, treba vedieť čítať ich pravé úmysly. Saduceji m...

ROZHOVOR: Cítim v sebe symetrickú bytosť

ROZHOVOR: Cítim v sebe symetrickú bytosť

Juraj Kuniak – človek, ktorý sa oblieka do siedmich koží básnika, spisovateľa, technika, podnikateľa, vydavateľa, horolezca a cestovateľa. Vzdelaním elektrotechnický inžinier (ČVUT v Prahe) a biznismen (Nottingham Business School). Nositeľ ocenenia The Best International Poet 2006, ktoré udeľuje štv...