Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2016

Do Talianska prichádza rekordný počet detských migrantov bez sprievodu

Čoraz viac detí migrantov prekračuje Stredozemné more a smeruje do Talianska bez svojich rodín.

Celkový počet neplnoletých migrantov, ktorí od začiatku roka dorazili do Talianska, dosiahol už rekordné číslo 20.000, informoval dnes Detský fond OSN (UNICEF).

UNICEF vo vyhlásení v Ženeve varoval, že "situácia detí utečencov a migrantov v Taliansku sa stáva zúfalou, pretože taliansky systém ochrany detí je preťažený".

Počas celého roka 2015, keď kulminovala utečenecká kríza v Európe, prišlo do Talianska bez sprievodu dospelej osoby iba asi 12.400 detí. Tieto osamelé deti tvorili tri štvrtiny všetkých neplnoletých migrantov, ktorí do Talianska prišli.

Tento rok dorazilo na brehy južného Talianska deväť z každých desiatich detí bez príbuzných či rodiny. Väčšina z tých, ktorí prišli od januára, pochádzala z afrických krajín ako je Gambia, Nigéria či Guinea. Veľké skupiny tvoria tiež Egypťania a ľudia prichádzajúci z východoafrickej Eritrey či Somálska.

"Niektoré z týchto detí sú z cesty veľmi rozrušené, boli svedkami smrti utopením, niektoré utrpeli hrozné chemické popáleniny od paliva na bárkach," citovala tlačová agentúra DPA predstaviteľku UNICEF Sabrinu Avakianovú.

Všetky tieto deti podľa nej potrebujú ochranu a prístrešie, ale "pre nich to všetko trvá príliš dlho".

Niektoré z nich musia čakať až rok, kým dostanú prideleného zákonného opatrovníka alebo právnu pomoc, dodáva UNICEF.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.