Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2016

SaS: Poukázala na prevody bytov v River Parku a vyzvala Kažimíra na odstúpenie

Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) by mal odstúpiť zo svojej funkcie. Je o tom presvedčená opozičná SaS, ktorá šéfa rezortu financií k takémuto kroku vyzvala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

SaS informovala o schéme prevodov bytov z bratislavského River Parku, ktorý postavila firma J&T. Tieto prevody medzi viacerými spoločnosťami sa podľa liberálov podobajú na model, aký je známy z kauzy Ladislava Bašternáka.
      

Pri kauze Bašternák sa podľa poslanca SaS Jozefa Rajtára byty od staviteľa viackrát prevádzali cez firmy či cez súkromné osoby a medzitým sa neoprávnene požadovali nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty (DPH). Tieto firmy skončili na nekontaktných adresách napríklad v Rumunsku či Maďarsku a byty sa dostali nakoniec k spriaznenej firme. V tomto prípade išlo o spoločnosť, kde figurovala Bašternákova manželka.
      

Pri bytoch z River Parku je podľa Rajtára model veľmi podobný, opísal ho na príklade jedného bytu. Založilo sa 25 firiem s rovnakým názvom KPRHT 1 až 25. Väčšina z nich je podľa poslanca vlastnená cyperskými schránkovými firmami a sídlia na tej istej adrese. Následne sa tento byt podľa SaS prevádzal cez viaceré firmy až skončil v KPRHT 4, kde je konateľkou sestra spolumajiteľa J&T Patrika Tkáča.
      

Podľa liberálov nemajú takéto prevody medzi spriaznenými firmami žiadne komerčné opodstatnenie. Majú teda podozrenie, že dôvodom sú nadmerné odpočty DPH a žiadajú riadne prešetrenie celej veci, čo sa podľa nich doteraz nestalo. Podľa SaS aj tento prípad ukazuje, že takéto prevody bytov nie sú na Slovensku vôbec ojedinelé a nemohli sa diať bez povšimnutia finančnej správy, ktorá spadá pod rezort financií. Minister podľa liberálov takéto činy kryje a nevie sa im postaviť čelom.
      

"Preto by bolo správne, aby odstúpil sám a aby dal aspoň teoretickú šancu novému ministrovi financií, ktorý môže mať odvahu uskutočniť príslušné personálne zmeny vrátane výmeny riaditeľa finančnej správy Františka Imreczeho," tvrdí podpredseda SaS Ľubomír Galko. Čo sa týka prípadného odvolávania ministra financií v parlamente, strana ešte takýto krok zváži.

Inzercia

Odporúčame

Výkonná rada UNESCO oficiálne prijala rezolúciu, ktorá pobúrila Izrael

Výkonná rada UNESCO oficiálne prijala rezolúciu, ktorá pobúrila Izrael

Výkonná rada Organizácie OSN pre vedu, vzdelanie a kultúru (UNESCO) dnes oficiálne prijala spornú rezolúciu, ktorá kritizuje Izrael za spôsob spravovania posvätných miest a vykonávania vykopávok v okupovanom východnom Jeruzaleme a spochybňuje i spojitosť židovstva a Jeruzalema. Podľa agentúry DPA o tom informoval hovorca UNESCO Roni Amelan.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.