Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2016

Iracké sily avizujú pokrok v bitke o Mósul, Kurdi zastavili svoj postup

Iracké vládne sily a kurdské polovojenské oddiely dnes oznámili, že za prvých 24 hodín svojej spoločnej operácie zaznamenali postup v bitke o Mósul.

Iracké sily avizujú pokrok v bitke o Mósul, Kurdi zastavili svoj postup

Toto mesto je baštou džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) v Iraku. Boje o Mósul sa začali v pondelok ráno, pričom irackú armádu a kurdské oddiely péšmarga podporila aj Spojenými štátmi vedená koalícia, a to náletmi na pozície IS.

V rukách útočiacich síl je momentálne 20 dedín ležiacich východne, južne a juhovýchode od Mósulu.

Kým iracká armáda útočí na mesto na južnom a juhovýchodnom fronte, kurdské oddiely vedú svoje operácie na východe, pričom sú však dislokované aj v oblasti ležiacej severne a severovýchodne od mesta, kde získali pod svoju kontrolu asi 80-kilometrový úsek cesty medzi Mósulom a Arbílom.

Kurdské vedenie dnes vo svojom vyhlásení informovalo, že lietadlá spojeneckej koalície podnikli na podporu jednotiek péšmarga nálety na 17 pozícií IS, a to v husto zamínovanej oblasti. Zničené boli aj najmenej štyri autá s nastraženými výbušninami.

Vo vyhlásení irackých ani kurdských ozbrojených síl sa neuvádzajú počty prípadných obetí bojov o Mósul z radov ich vojakov alebo civilistov.

Agentúra AP dnes informovala, že kurdské jednotky po dobytí viacerých dedín ležiacich v oblasti Cházir východne od Mósulu zastavili svoj postup a "budú držať svoje pozície", zatiaľ čo iracká armáda pokračuje v ďalšej etape ofenzívy.

AP vo svojej správe uviedla, že východne od Mósulu sa frontová línia nachádza asi 30 kilometrov od hraníc mesta.

Inzercia

Odporúčame