Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2016

Obete obchodovania s ľuďmi sú najčastejšie zneužívané na nútenú prácu

Kým do roku 2015 boli obeťami obchodovania s ľuďmi najmä ženy, v roku 2015 sa situácia zmenila a prevažnú časť obetí tvoria muži.

Mení sa tiež najčastejšia forma vykorisťovania, zatiaľ čo v minulosti to bolo sexuálne zneužívanie, od roku 2015 vystupuje do popredia problém nútenej práce. Pri príležitosti dnešného Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi to uviedol riaditeľ odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR Jozef Halcin.

Ministerstvo spolu s partnermi realizuje od roku 2008 Program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi. Doteraz prostredníctvom neho pomohlo a pomáha 210 obetiam. V predchádzajúcom roku z celkového počtu 54 identifikovaných obetí obchodovania s ľuďmi vstúpilo na základe svojho rozhodnutia do programu 25 z nich.

"Až 17 z týchto obetí, z toho 14 mužov a tri ženy, bolo zneužitých na nútenú prácu," informoval Halcin. K ďalším formám zneužitia u identifikovaných obetí, ktoré vstúpili do programu, patrilo nútené žobranie, sexuálne vykorisťovanie, nútená trestná činnosť a tiež nútené sobáše. "Práve nútené sobáše sa stávajú narastajúcim problémom," upozornil Halcin.

"Aj preto sa SR stala súčasťou medzinárodnej štúdie o nútených sobášoch ako nového výrazného fenoménu v rámci problematiky obchodovania s ľuďmi," upozornil Halcin.

Štúdiu majú prezentovať 21. októbra v lotyšskej Rige, keďže práve Lotyšsko iniciovalo takúto medzinárodnú spoluprácu, neskôr sa uskutočnia aj národné prezentácie.

"Štúdia sa zaoberá nielen tým, čo sa deje, ale aj tým, ako postupovať v rámci preventívnych opatrení a ako je potrebné zjednotiť v tomto smere európsku legislatívu," uviedol Halcin.
 

Zástupca rezortu vnútra takisto potvrdil, že aj v roku 2015 bolo najviac obetí obchodovania s ľuďmi zneužívaných vo Veľkej Británii a Severnom Írsku. "V rámci obetí zaradených do programu to bolo 18 prípadov, štyri prípady sa týkali Nemecka, v dvoch prípadoch došlo k zneužitiu na Slovensku a v jednom bola obeť vykorisťovaná v Kuvajte," uviedol Halcin.

Podobne ako najčastejšie miesto prípadov obchodovania s ľuďmi je podľa Halcinových slov pretrvávajúcim javom i to, že najviac obetí (osem) pochádza z Košického kraja. Celkovo z východného Slovenska je 11 ľudí zaradených do ochranného programu. Medzi ďalšie problematické regióny pôvodu možno zaradiť Nitriansky a Banskobystrický kraj (z oboch krajov pochádzalo zhodne päť obetí).

Aj v súvislosti s faktom, že Košický kraj vychádza v tomto smere ako najproblematickejší región, MV sa rozhodlo práve v Košiciach realizovať aktivity pri príležitosti dnešného Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Ako Halcin vysvetlil, organizátori sa nechali inšpirovať tradíciou košického Maratónu mieru.

"Pripravili sme preto podujatie pod názvom Maratón boja proti obchodovaniu s ľuďmi, šesťhodinový cyklus, v rámci ktorého by sme mladých ľudí, prevažne stredoškolákov, chceli oboznámiť s touto problematikou," uviedol Halcin.

K aktivitám, ktoré súvisia s dnešným dňom, sa pridávajú aj ďalšie subjekty poskytujúce pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi. Úrad Medzinárodnej organizácie pre migráciu v Slovenskej republike (IOM SR) vyvinul novú mobilnú aplikáciu SAFE, ktorá interaktívnou formou a súhrnom najdôležitejších informácií upozorňuje na to, ako sa nestať obeťou obchodovania s ľuďmi.

Slovenská katolícka charita zasa v piatok 21. októbra organizuje v Banskej Bystrici už tretí ročník Filmového festivalu Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi. 

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.