Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. október 2016

Súkromné stretnutie s dalajlámom podľa prezidenta nespochybnilo politiku jednej Číny

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sa niekoľko dní pred návštevou dalajlámu na Slovensku stretol s čínskym veľvyslancom v SR Lin Linom a vysvetlil mu výsostne osobné dôvody súkromného stretnutia.

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska sa niekoľko dní pred návštevou tibetského duchovného vodcu na Slovensku stretol s čínskym veľvyslancom v SR Lin Linom a vysvetlil mu výsostne osobné dôvody súkromného stretnutia s dalajlámom formou obeda. V reakcii na včerajšie vyhlásenie čínskeho ministerstva zahraničných vecí to uviedol poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Prezident podľa neho uistil veľvyslanca o záujme pokračovať v dobrých vzťahoch medzi Slovenskom a Čínou. "Zdôraznil, že stretnutie nijakým spôsobom nespochybňuje jednoznačné stanovisko Slovenska k politike jednej Číny," doplnil Krpelan.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí včera avizovalo, že podnikne odvetné opatrenia v súvislosti s návštevou tibetského duchovného vodcu dalajlámu, ktorého počas jeho návštevy Slovenska prijal v nedeľu (16.10.) prezident SR. 

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing povedala, že Kiska ignoroval "rozhodný nesúhlas" Číny s tým, aby sa s dalajlámom stretol. Podľa čínskeho ministerstva je prijatie dalajlámu slovenským prezidentom v rozpore s politikou "jednej Číny", ktorú sa Slovensko zaviazalo podporovať.

Kiska sa stretol s dalajlámom v nedeľu na súkromnom obede mimo Prezidentského paláca. "S najvyšším tibetským duchovným sme hovorili o potrebe porozumenia medzi ľuďmi. O tom, že všetky náboženstvá sú si podobné, ak je ich základom láska, odpúšťanie, empatia," napísal o stretnutí na sociálnej sieti Kiska.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.