Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2016

V prvý deň bitky o Mósul iracké sily vyčistili od IS zhruba 200 štvorcových km

Iracké sily a bojovníci kurdských polovojenských jednotiek péšmarga vyčistili v prvý deň bitky o iracké mesto Mósul približne 200 štvorcových kilometrov územia, ktoré bolo pod kontrolou Islamského štátu.

Na tlačovej konferencii to dnes oznámil prezident irackého Kurdistanu Masúd Barzání.

"Toto je po prvý raz, keď sa krv péšmargov a irackej armády zmiešala na bojisku. Dúfam, že to je predzvesťou dobrého pre budúcnosť," citovala Barzáního, ktorý vyzdvihol spoluprácu v snahe o znovudobytie hlavnej bašty IS v severnom Iraku, tlačová agentúra DPA.

Barzání mal tlačovú konferenciu v blízkosti frontových línií. V sprievode niekoľkých významných irackých predstaviteľov vyjadril presvedčenie, že je možné zabrániť odvetným útokom a že kurdské a iracké vojenské sily budú spolupracovať, "aby zaručili, že sa z Mósulu nestane ďalšie (sýrske obliehané mesto) Aleppo".

Kurdský prezident varoval, že na autonómnom kurdskom území v severnom Iraku už žije asi 1,8 milióna utečencov a Kurdistan sa nedokáže vyrovnať s ďalším prílevom ľudí. Panujú obavy, že v dôsledku bitky o Mósul sa dajú do pohybu ďalšie stovky tisíc ľudí.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.