Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2016

Drucker verí, že súťaž na CT prístroje je pripravená dobre

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) nevylučuje, že v prípade špekulatívnych ponúk by sa mohlo zrušiť centrálne obstarávanie na CT prístroje pre nemocnice.

Šéf rezortu zdravotníctva dnes deklaroval, že ministerstvo má "úprimný" záujem o čo najlepšiu súťaž s maximálnym dôrazom na transparentnosť. Podľa jeho odhadu by CT prístroj mohlo takto kúpiť asi 50 nemocníc.

Drucker si za súťažou, ktorej nastavenie minulý týždeň kritizoval poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený), stojí. Verí, že je pripravená dobre. Na jej príprave mal od mája do júla pracovať tím odborníkov, súťažné podmienky majú 106 strán. Beblavého vyjadrenia o možnom karteli, ktorý by mala súťaž umožniť, označil Drucker za hypotetické. Zdá sa mu, ako by poslancovi scenár niekto podsunul.

Ministerstvo už v piatok (14. 10.) oznámilo, že predĺži lehotu na predkladanie ponúk do súťaže na centrálny nákup o desať kalendárnych dní. Pôvodne sa mali otvárať dnes. Ministerstvo podmienky súťaže ešte raz dôsledne posúdi, nie je tak vylúčené, že sa upravia. "Aby sme si prešli všetky pripomienky, netvárim sa, že sme bez chyby," poznamenal Drucker. Súťaž však označil za štandardnú s tým, že sa do nej môže prihlásiť akýkoľvek uchádzač.

Poslanec Beblavý v piatok (14. 10.) vyhlásil, že súťaž na centrálny nákup CT prístrojov je potrebné zrušiť a urobiť ešte raz. Tvrdí, že nejde o skutočnú súťaž, ale o manažovaný kartel, pričom zmenenými postupmi by bolo možné ušetriť šesť až desať miliónov eur. Samotný centrálny nákup považuje za dobré riešenie, nepáči sa mu však jeho nastavenie.

Predpokladaná hodnota rámcového kontraktu je do 40,6 milióna eur, ukončenie súťaže sa očakáva vo 4. kvartáli tohto roka. Súťaž bude rozdelená na časti, podľa výkonnosti a určenia CT prístroja. V každej budú dvaja víťazní uchádzači elektronickej aukcie, s ktorými sa uzavrie rámcová dohoda na obdobie troch rokov.

Ešte pred dodávkou CT prístroja v konkrétnej špecifikácii pre danú nemocnicu bude opäť realizovaná elektronická aukcia medzi týmito uchádzačmi, z ktorej vyjde víťazný dodávateľ. Cez zmluvu budú môcť nakupovať nielen štátne nemocnice, ale aj neziskové organizácie či regionálne nemocnice pod vyššími územnými celkami.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.