Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2016

Kurdskí bojovníci dobyli sedem dedín v okolí Mósulu

Kurdské polovojenské jednotky péšmarga oslobodili sedem dedín v blízkosti severoirackého mesta Mósul, kde sa dnes začala ofenzíva irackých vládnych síl zameraná na znovudobytie mesta z rúk džihádistickej organizácie Islamský štát (IS).

Informovala o tom agentúra DPA.

Kurdskí bojovníci dediny dobyli po tom, ako na ne zaútočili z troch strán. Podľa hovorcu oddielov péšmarga brigádneho generála Halgurda Hikmata išlo o obce kurdské, arabské a kresťanské. Kurdskí bojovníci obsadili tiež hlavné cesty pri meste Hamdáníja a postúpili približne päť kilometrov v smere na kresťanské mesto Bartella, ležiace približne 21 kilometrov východne od Mósulu.

Kurdské oddiely péšmarga bojujú po boku irackých bezpečnostných síl a ich spoločným cieľom je vytlačiť extrémistov z Islamského štátu z Mósulu - druhého najväčšieho mesta Iraku -, ktoré militanti obsadili v roku 2014.

Iracký premiér Hajdar Abádí dnes v štátnej televízii oznámil začiatok dlho očakávanej ofenzívy na poslednú baštu IS v Iraku. Vojenská operácia podľa neho prebieha pod vedením irackej armády a polície.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.