Spoločnosť 25. jún 2005

s Jurajom Drobným o jednom "dobre utajenom festivale"

Matúš Demko
Matúš Demko
Kňaz Juraj Drobný sa angažuje na poli mediálnom, pracuje totiž vo vydavateľstve LUX communication. Okrem toho organizuje festival Verím Pane, ktorý bude tento rok opäť v Námestove v dňoch 19.-24.júla. Aká je história festivalov Verím Pane? Festival sa po prvý krát uskutočnil v roku 1990 v Horných ...
Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Matúš Demko

Kňaz Juraj Drobný sa angažuje na poli mediálnom, pracuje totiž vo vydavateľstve LUX communication. Okrem toho organizuje festival Verím Pane, ktorý bude tento rok opäť v Námestove v dňoch 19.-24.júla. Aká je história festivalov Verím Pane? Festival sa po prvý krát uskutočnil v roku 1990 v Horných ...

Kňaz Juraj Drobný sa angažuje na poli mediálnom, pracuje totiž vo vydavateľstve LUX communication. Okrem toho organizuje festival Verím Pane, ktorý bude tento rok opäť v Námestove v dňoch 19.-24.júla.

Aká je história festivalov Verím Pane?
Festival sa po prvý krát uskutočnil v roku 1990 v Horných Kočkovciach. Po štyroch rokoch sa presunul do Považskej Bystrice. V roku 1997 sa festival nekonal a od roku 1998 býva pravidelne v Námestove. Takže keď to spočítame, v tomto roku nás čaká už 15. ročník festivalu Verím Pane.

Bude 15. ročník v niečom iný oproti uplynulým festivalom?
Každý z festivalov Verím Pane je v niečom iný, ani ten tohtoročný nebude výnimkou, aj keď tie rozdiely majú skôr charakter organizačných zmien. Napríklad upúšťame od tradície dávať pri obede účastníkom balíček so suchou večerou a večere rušíme ☺ ... Ak sa podarí, mal by denne vychádzať festivalový spravodaj. A v pastoračnom centre farského úradu by sme chceli predstaviť tvorbu mladých slovenských dokumentaristov v rámci akéhosi filmového „minifestivalu“ s názvom Pilgrim fest.

Koľko očakávate ľudí?
Verím Pane má medzi inými aj prívlastok „dobre utajený festival“, čo vystihuje fakt, že nie je podporovaný cielenou mediálnou kampaňou. Napriek tomu si ho tí, ktorí chcú, vždy nájdu. A tak môžem dnes povedať, že festivalový program je už plný a že pri hlavných večerných koncertoch počítame s návštevnosťou 2-3 tisíc divákov.

Čím sa festival Verím Pane odlišuje oproti ostatným gospelovým i negospelovým festivalom?
Festival Verím Pane nemá za sebou silného sponzora ani reklamných partnerov. Je to predovšetkým muzikantský festival a za svoj ho považujú aj zúčastňujúci sa technici, organizátori, helperi: jednoducho je akýmsi rodinným stretnutím starých priateľov a priestorom pre vytváranie nových priateľstiev. Od toho sa odvíja aj skutočnosť, že všetci účinkujúci vystupujú bez nároku na honorár a majú tendenciu zostávať v Námestove po celý čas jeho trvania. Organizátori pracujú na festivale zadarmo, dokonca väčšina z nás naň aj finančne prispieva. Hlavné pódium pre prístupné nielen kvalitným kapelám, ale aj úplným nováčikom, pre ktorých je Verím Pane často prvým stretnutím so špičkovou zvukovou technikou, prvým vystúpením na veľkom pódiu a to pred publikom, ktoré je veľmi tolerantné.

Môžu sa tohoroční účastníci tešiť na nejaké prekvapenia?
Prekvapenia určite budú, ale zatiaľ o nich neviem ani ja ☺ ... hoci o jednom by som vedel, ale to si nechávam pre seba.

Aká je vaša motivácia organizovať festival Verím Pane?
Možno to bude znieť sebecky, ale hlavným motívom pre mňa je túžba stretnúť sa s ľuďmi, ktorých mám rád a spoznávať nových ľudí, ktorých by som mohol mať rád ☺ ... a samozrejme dať priestor pre ďalšie osobné stretnutia, objavovať nové talenty, motivovať ich k muzikantskému, osobnostnému i duchovnému rastu.

Má festival nejaký prínos – duchovný, ekonomický, ... – pre Námestovo?
Myslím, že pre Námestovo má festival skôr duchovný prínos: muzika, sväté omše, adorácie, duchovné obnovy a týždňová prítomnosť veriacich muzikantov a priaznivcov kresťanskej hudby musí v meste zanechať svoju stopu. Mesto v tom čase jednoducho festivalom žije. A tie iné prínosy? Keď som v roku 1997 po prvý krát prišiel do Námestova za dnes už zomrelým primátorom Ivanom Krušinským, amfiteáter na Oravskej priehrade disponoval nezakrytým pódiom rozmerov 10x10 metrov. Už rok nato malo pódium rozmer 19x10 metrov a postupne pribudlo i zastrešenie, nové lavice – tieto zmeny „vyprovokoval“ práve náš festival.

Ako bude vyzerať kompletný program gospelového festivalu Verím Pane 2005?
Jednou z charakteristík festivalu už od jeho vzniku v roku 1990 je aj to, že do poslednej chvíle nie je známy jeho presný program. To je spôsobené okrem iného aj tým, že Verím Pane je predovšetkým muzikantský festival a funguje na princípe dobrovoľnosti. Muzikanti naň prichádzajú, lebo ho považujú za svoj a hrajú bez nároku na honorár. Dohodnúť sa s nimi za takýchto podmienok na záväznom programe nie je jednoduché.
Ale aby som prezradil aspoň niečo, tak v stredu 20. júla od 9.00 začínajú duchovné, hudobné, výtvarné a pohybové tvorivé dielne, ktoré potrvajú tri dni. Kto sa na nich chce zúčastniť, mal by sa prihlásiť vopred, pretože niektoré z nich môžu prijať len obmedzený počet záujemcov.
Večerné koncerty sa budú odohrávať na pódiu v amfiteátri pri Oravskej priehrade a gospelové publikum na nich uvidí medzi inými skupiny Magnet, LUX band, North-Ona, Jocaru, April Quintet, Kéfas, Križiakov, Adriel, Lámačské chvály, Nynot, Mimicry, Stanleyho a Kapucínov, Richarda Čanakyho, Metelicu, Credo, Haeven’s Shore, Timothy.
Už tradične je každý deň od 12.00 do 14.00 príležitosť stráviť čas pri adorácii v kostole, prijať sviatosť pokánia a večer sa zúčastniť na svätej omši.
Na sobotu dopoludnia je v amfiteátri pripravená duchovná obnova vedená Braňom Letkom a vdp. Jánom Bucom. V tom istom čase bude na námestí evanjelizačný program Kampaň pre Ježiša.
Cez víkend sa v kultúrnom dome predstaví divadlo Za pecou z bratislavského Univerzitného pastoračného centra sv. Jozefa Freinademetza s názvom Mojžišov kód a „šéf“ tanečného divadla ATak Paľo Danko s predstavením Metamorfózy. Ak si kliknete na www.verimpane.sk , možno sa dozviete viac :-)

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0
Diskusia 0