Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2016

Mečiarove amnestie by mali riešiť právnici, tvrdia Číž a Paška

Mečiarovými amnestiami by sa v prvom rade mali zaoberať ústavní právnici, a nie politici.

V dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom zhodli Miroslav Číž (Smer-SD) a Jaroslav Paška (SNS). Podľa opozičných poslancov Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) a Ondreja Dostála (SaS) je to práve naopak a bez politického zásahu sa v tejto otázke nedá pohnúť.

"Riešenie je v rukách politikov, riešenie nie je v rukách súdov. To, čo súdy v tejto veci mohli urobiť, to už urobili. V tejto chvíli prielom môžu spraviť iba politici, ústavným zákonom o zrušení amnestií,“ uviedol Dostál s tým, že podľa jeho mienky je takýto postup možný. Číž oponoval s tým, že amnestie dnes už patria najmä ústavným právnikom. Politická diskusia tento problém nevyrieši. "Ten problém je v zásade právny," doplnil Paška.

„Nech teda ústavní sudcovia rozhodujú, tak ako navrhujete. Ale kým všetko blokuje parlament, kým Mečiarove amnestie bránia aj súdom, aj policajtom, aj Ústavnému súdu o čomkoľvek rozhodnúť, tak naozaj je z toho len spoločenská trauma,“ reagoval Budaj s tým, že Slovensko je jediný štát v Európe, kde prezidentovi uniesli syna a politici nekonajú. Paška zopakoval, že v prípade amnestií je treba nájsť právne čisté riešenie a nezaťahovať do toho politiku.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.