Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2016, 15:55

Sagan šokuje svet, obhájil titul majstra sveta (video)

Sagan šokuje svet, obhájil titul majstra sveta (video)

Peter Sagan pózuje na pódiu s druhým Britom Markom Cavendishom a tretím Belgičanom Tomom Boonenom (Foto: TASR/AP)

Peter Sagan obhájil v katarskej Dauhe titul svetového šampióna v cestnej cyklistike.

Slovenský reprezentant, ktorý vlani suverénnym spôsobom triumfoval na MS v americkom Richmonde, nedal súperom šancu v záverečnom špurte nedeľňajších pretekov s hromadným štartom. Na druhom mieste finišoval Brit Mark Cavendish, bronz si vyjazdil Belgičan Tom Boonen.

Sagan je prvý cyklista od roku 2007, ktorému sa úspešne podarilo obhájiť dúhový dres. Dvakrát za sebou sa to naposledy podarilo Talianovi Paolovi Bettinimu (2006/Salzburg, 2007/Stuttgart). Rodák zo Žiliny je súčasne prvý pretekár, ktorý v jednom roku získal titul majstra sveta aj Európy.

Sagan má za sebou veľmi úspešnú sezónu. Piatykrát za sebou vyhral zelený dres na Tour de France, ku ktorému pridal aj tri etapové triumfy, zvíťazil na klasikách Gent – Wevelgem, Okolo Flámska a GP Quebec, prvenstvá zbieral na Okolo Kalifornie, Švajčiarska a Eneco Tour a tešil sa aj z titulu európskeho šampióna. Zaslúžene tak vyhral svetový rebríček WorldTour a úspechy vyšperkoval obhajobou titulu na MS.

Na 257,3 km dlhú trať sa vydalo 199 cyklistov zo 48 krajín, medzi nimi aj trojlístok Slovákov P. Sagan, jeho brat Juraj a Michael Kolář. Najväčšie zastúpenie v štartovom poli mali tradičné „galuskové“ veľmoci Španielsko, Veľká Británia, Belgicko, Taliansko či Nórsko, ktoré do pretekov mohli nominovať až deviatich pretekárov. Prvýkrát po piatich rokoch bola trať majstrovstiev sveta absolútne rovinatá, podľa papierových predpokladov si to mali o najcennejšie kovy rozdať elitní šprintéri vrátane P. Sagana.

Na 7. kilometri sa na prvý únik vydala skupina vedená Eritrejčanom Natnaelom Berhanem, ktorému robili spoločnosť Juhoafričan Nick Dougall, Mexičan Rene Corella, Ukrajinec Sergej Lagkuti, Kolumbijčan Brayan Ramirez Chacon, Maročan Ait El Abdia a Kanaďan Ryan Roth. Hlavná časť štartového poľa si však nelámala hlavu s jej naháňaním a tak náskok lídrov narástol postupne na viac než 11 minút.

 

Inzercia

Slováci sa spočiatku pohybovali v zadnej časti pelotónu. Snažili sa šetriť sily, keďže štartové pole sa muselo boriť s extrémnymi podmienkami. Teplota sa pohybovala na úrovni 36-37 stupňov Celzia a na púštnej ceste do Dauhy pretekárom znepríjemňoval šliapanie silný bočný vietor. Po 50. kilometri začal hlavný balík sťahovať manko na sedemčlennú vedúcu skupinu.

O vzruch sa následne postarali britskí pretekári, ktorí sa pokúsili rozdrobiť pelotón na menšie skupinky. Podarilo sa im to až po spolupráci s belgickými kolegami. Na ich atak zareagovala promptne aj dvojica Slovákov P. Sagan a Kolář, ktorá zachytila aktivitu britsko-belgickej skupinky veľmi rýchlo sa približujúcej k šestici lídrov. Pôvodných utečencov chytili „saganovci“ zhruba 145 kilometrov pred cieľom.

Náskok 25-člennej vedúcej grupy, v ktorej nechýbali P. Sagan s Kolářom či Mark Cavendish, stúpol už na 70 sekúnd. S pozíciou prenasledovateľov sa pokúšali niečo urobiť najmä Nemci, ich snaha však vyšla navnivoč, keďže 80 km pred cieľom predstavovalo ich manko dve minúty. Kolář tiež nemal na ružiach ustlané. Zápasil s technickými problémami, musel dokonca vymeniť bicykel, ale v záverečnej tretine pretekov sa s vypätím všetkých síl pobral pomáhať elitnému krajanovi ašpirujúcemu na medailu.

Po návrate z „púštneho výletu“ čakalo na pretekárov sedem okruhov na ostrove Perla Kataru s dĺžkou 105 km. Situácia na trati sa stabilizovala, náskok lídrov sa ustálil na dvoch minútach. Tempo pretekov udávala predovšetkým šestica Belgičanov a kvarteto Talianov, v hre o obhajobu titulu bol stále aj P. Sagan. Štyridsaťjeden kilometrov pred cieľom odstúpili totálne vyčerpaní John Degenkolb a Marcel Kittel, ktorí podčiarkli mizériu nemeckých jazdcov.

Do záverečných troch okruhov vstupovala vedúca skupina s náskokom 2:20 min, ktorý ich predurčil na medailové boje. Slováci jazdili veľmi umne, P. Sagan sa snažil držať v závetrí a Kolář mu takticky kryl chrbát. Náskok lídrov narástol neskôr na de facto nedostižných 3:30 min. O víťazovi rozhodol záverečný špurt, v ktorom sa Sagan prešmykol popri pravej bariére cez Nizzola a ako prvý preťal cieľovú čiaru. Kolář napokon podčiarkol úspech slovenskej cyklistiky 19. miestom.

O rok sa svetový šampionát v cestnej cyklistike uskutoční v nórskom Bergene.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.