Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. október 2016

Čierna Hora sa v dnešných parlamentných voľbách rozhoduje medzi Západom a Ruskom

Občania Čiernej Hory hlasujú dnes v parlamentných voľbách, ktoré by mohli rozhodnúť o tom, či tento malý balkánsky štát bude pokračovať vo svojom prozápadnom kurze, alebo sa vráti k svojmu tradičnému spojencovi Rusku.

Píše o tom agentúra AP.

V dnešných voľbách súperí už dlho vládnuca proeurópsky zameraná Demokratická strana socialistov Čiernej Hory (DPS) vplyvného premiéra Mila Djukanoviča so zoskupením proruských a prosrbských opozičných politických subjektov, ktoré striktne nesúhlasia s úsilím Čiernej Hory stať sa členom NATO.

Čierna Hora - krajina so 650.000 obyvateľmi, tesniaca sa medzi Jadranským morom a vysoko sa týčiacimi horami - je hlboko rozdelená na priaznivcov a odporcov integrácie so Západom. 

Predvolebné prieskumy predpovedajú veľmi tesné výsledky, keďže krajina len pred desaťročím vystúpila z únie s omnoho väčším Srbskom.

Čierna Hora bola vždy verným spojencom Ruska. Po oddelení sa od Srbska referendom z roku 2006 sa však začala výrazne prikláňať k euroatlantickej integrácii.

Volebné miestnosti sa dnes zatvárajú o 20.00 h SELČ a prvé neoficiálne výsledky by mali byť oznámené okolo 22.00 h.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.