Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. október 2016

Nemcov upozornili na Sýrčana, ktorý chystal útok, Američania

Sýrčan, ktorého zadržali v Nemecku pre podozrenie z plánovania teroristických útokov zrejme na berlínske letiská a ktorý za mrežami v Lipsku spáchal samovraždu, bol v kontakte s džihádistami z Islamského štátu (IS).

Nemeckých partnerov na to upozornila jedna z amerických spravodajských služieb.

Informáciu prinesú nedeľníky Welt am Sonntag a Bild am Sonntag, už vopred sa však o nej objavili dnes podrobnosti v rôznych médiách.

Dvadsaťdvaročný Džábir Bakr konzultoval v dňoch pred svojím zadržaním plánovaný bombový útok podľa spomínaného zdroja telefonicky s kontaktnou osobou z IS v Sýrii. Americkí spravodajcovi zaznamenali viacero takýchto hovorov. V jednom z nich sa mladý Sýrčan vyjadril, že už vyrobil dva kilogramy trhaviny a na margo potenciálnych terčov útoku sa vraj vyjadril, že "veľké berlínske letisko je lepšie ako vlaky".

Nemecké orgány rozhodli na základe informácií od americkej strany o zadržaní Sýrčana, čo sa malo stať 8. októbra v skorých ranných hodinách v Chemnitzi. Podozrivému sa však podarilo ujsť a napokon ho až za pomoci troch iných utečencov zo Sýrie zadržali 10. októbra v Lipsku.

Internetové vydanie magazínu Der Spiegel prinieslo s odvolaním sa na brata potenciálneho samovražedného útočníka informáciu, že sa mladý Sýrčan radikalizoval až v Nemecku, a to pod vplyvom istého imáma z Berlína.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.