Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. október 2016

Blanár naďalej odmieta, že CT kúpil predražene, súťaž vysvetľoval na výbore

Predseda Žilinského samosprávneho kraja a poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) dnes opätovne odmietol, že by kraj pre svoje nemocnice nakúpil predražene CT-prístroje.

Poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený), ktorý na nákup upozornil, obvinil z manipulácie a klamstva. Blanár dnes nákup obhajoval aj na mimoriadnom parlamentnom výbore pre zdravotníctvo.

Blanár trvá na tom, že Žilinský kraj nakúpil pred piatimi rokmi jedno z najlacnejších CT vrátane pozáručného servisu. Výčitku z manipulatívnych a protizákonne nastavených kritérií tendra odmieta. "Boli sme prvý samosprávny kraj, ktorý nakupoval CT prístroje v elektronickej aukcii," poukázal dnes pred začiatkom výboru Blanár. Tvrdí, že Beblavý obhajuje neúspešnú firmu, ktorá mohla vyhrať, keby chcela. Podľa neho by sa mal za svoje vyjadrenia ospravedlniť kraju aj zamestnancom nemocníc.

Beblavý na svojej kritike tendra trvá. "Pán Blanár dnes sám na výbore priznal, že víťazná ponuka bola o 825.000 eur drahšia ako tá druhá...Priznal, že nakúpil o 825.000 nevýhodnejšie ako bola druhá ponuka," reagoval na Blanárove argumenty. Podľa Beblavého teraz predražený nákup zakrýva poukazovaním na iné drahšie nákupy CT. Ponúka mu preto, že pokiaľ sa vzdá svojich funkcií, môžu spolu založiť občianske združenie a naháňať zlodejov.

Zdravotnícky výbor zatiaľ žiadne stanovisku k nákup CT prístrojov nezaujal. Jeho rokovanie dnes po dvoch hodinách pre začiatok schôdze parlamentu prerušili. Pokračovať bude na budúci týždeň v stredu (19. 10.).

Podľa šéfa výboru Štefana Zelníka (SNS) je v prípade mnoho otáznikov. Sám rozsudky vynášať nechce, počká si preto na výsledky šetrenia Úradu pre verejné obstarávanie a orgánov činných v trestnom konaní. "Nemám k dispozícii ani zmluvy, boli tu grafy, tabuľky. Ja by som si nedovolil vynášať nejaký rozsudok alebo záver," skonštatoval.

Na prípad v ŽSK upozornil v pondelok (10. 10.) nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Podľa neho mal ŽSK kúpiť dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši predražené o viac ako 800.000 eur. Podľa OĽaNO-NOVA je podozrenie, že bolo manipulované s obstarávaním.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.