Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. október 2016

Jednokolová voľba županov môže skončiť na Ústavnom súde

Opozičná SaS odmieta jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. V súčasnosti sa šéfovia vyšších územných celkov volia v dvojkolovom hlasovaní. Ak prejde zmena, ktorú chce presadiť Smer-SD, liberáli sa zrejme obrátia na Ústavný súd SR.

"Jednokolovú voľbu župana, ktorú sa snaží presadiť Smer-SD, považujeme za závažný negatívny zásah do formovania demokratickej spoločnosti na Slovensku," hovorí predseda SaS Richard Sulík a jeho podpredsedovia Jana Kiššová, Ľubomír Galko a Jozef Mihál.

Jednokolová voľba podľa nich neprinesie predsedov krajov so silnejším mandátom. "Naopak, kandidáti, ktorých môže zvoliť len dobre organizovaná menšina voličov. O to viac to platí za situácie, keď záujem verejnosti o župné voľby je mimoriadne nízky," vysvetlili.

Dvojkolovou voľbou sa podľa SaS zvyšuje reprezentatívnosť volebného výsledku a v konečnom dôsledku sa aj eliminujú kandidáti z okraja politického spektra. "Jednokolová voľba im, naopak, nahráva," myslia si predstavitelia liberálov.

Finančné úspory, ktorými argumentuje strana Smer-SD, sú v tomto kontexte podľa SaS bezvýznamné. "Sú len krytím zištných záujmov, ktoré za týmto návrhom stoja," myslí si SaS. Smer-SD chce podľa liberálov jednokolovú voľbu preto, že už nemá takú popularitu ako kedysi a jednokolové hlasovanie by strane pomohlo. V dvojkolovej by už Smer-SD nemusel byť podľa SaS taký úspešný ako kedysi.

SaS tiež avizuje, že v prípade presadenia tohto návrhu zváži jeho podanie na Ústavný súd.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.