Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. október 2016

Rakúsko je vystavené zvýšenému teroristickému nebezpečenstvu

Zvýšené teroristické nebezpečenstvo je podľa včerajšieho vyjadrenia riaditeľa rakúskeho Spolkového úradu pre ochranu ústavy a boj proti terorizmu Petera Gridlinga na tlačovej konferencii v Bregenzi hrozbou aj pre alpskú republiku.

Nebezpečný potenciál majú podľa neho hlavne navrátilci z radov džihádistov Islamského štátu (IS) a osoby, ktorým sa podarilo zabrániť vo vycestovaní z krajiny. Rakúsko eviduje celkovo 288 ľudí, ktorí vycestovali, aby sa zapojili do aktivít džihádistov, alebo im v tom zabránili, počet ďalších podobne orientovaných osôb však možno iba ťažko odhadnúť, povedal Gridling.

Za hlavné rakúske lokality, v ktorých dochádza k radikalizácii ľudí, označil popri metropole Viedeň ešte spolkové krajiny Dolné Rakúsko a Štajersko. Naopak vo Vorarlbersku registrujú úrady iba menej ako desať takýchto prípadov, čo však neznamená, že by tam bdelosť mala byť nižšia, zdôraznil Gridling a pripomenul tzv. osamelých vlkov z teroristických akcií v Bavorsku, konkrétne vo Würzburgu a Ansbachu, vyplýva zo správy tlačovej agentúry APA.

"Oči neslobodno zatvárať. Vývoj neslobodno prespať," formuloval dôrazne šéf inštitúcie, ktorá má nielen v názve i boj proti terorizmu. Rakúsko podľa jeho slov nie je imúnne voči cezhraničným nebezpečenstvám.

Gridling však popri aspektoch bezpečnostnej situácie v súvislosti s teroristickým ohrozením hovoril aj o rastúcom počte trestných činov xenofóbneho charakteru. "Slová a tóny, ktoré sme kedysi poznali iba z extrémistických okrajov spoločnosti, prenikli do jej stredu," poznamenal.

Vo Viedni odsúdili štyroch sympatizantov Islamského štátu vo veku 15-16 rokov

Na sčasti podmienečné tresty väzenia v rozmedzí 18-30 mesiacov odsúdili včera vo Viedni štyroch sympatizantov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorí mali v úmysle pripojiť sa k džihádistom.

Všetci štyria z celkove piatich obžalovaných, mladí ľudia z Rakúska, Turecka, ale aj Afganistanu a Čečenska, priznali vinu v plnom rozsahu obžaloby, ktorú prokuratúra sformulovala ako spolupôsobenie v teroristickom zoskupení.

Inzercia

Jedného z obžalovaných (16) zadržali v máji v Bulharsku a prepravili naspäť do Rakúska. Mladík sa pokúšal o nábor chlapcov vo veku 10-11 rokov do radov IS. Tento tínedžer dostal včera v rakúskej metropole trest 30 mesiacov odňatia slobody, z toho desať nepodmienečne.

Plány ostávajúcej štvorice vycestovať do Sýrie znemožnili rakúske bezpečnostné zložky ešte vo Viedni. Dvaja z nich, školáci vo veku 15 rokov, ktorí chceli z rakúskej metropoly odcestovať do Sýrie 13. júna, dostali takisto 30 mesiacov, z toho desať nepodmienečne, respektíve 21 mesiacov, z toho sedem nepodmienečne. Prísnejšie odsúdený mal na konte aj útok skrutkovačom na otca, ktorý mu odmietol vydať cestovný pas.

Všetkých čaká navyše povinná účasť na deradikalizačnom programe, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Na 18 mesiacov väzenia, z toho šesť mesiacov nepodmienečne, odsúdili ďalšieho školáka vo veku 16 rokov, ktorý pod hrozbou násilia odcudzil inému mladíkovi USB kľúč a kričal pri tom arabskú frázu "Alláhu akbar" (Boj je najväčší). V jeho prípade nebola v hre účasť v teroristickom zoskupení.

Prípad piateho obžalovaného, známeho oboch 15-ročných odsúdených, ktorý sa chcel s nimi údajne pridať k IS, súd vyčlenil na samostatné konanie. Tento 17-ročný tínedžer sa totiž k činu nepriznal a súd sa bude jeho kauzou ďalej zaoberať v utorok.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.