TÉMA: Tridsiate výročie čínskej politiky jedného dieťaťa

Čínska politika jedného dieťaťa oslavuje tridsiatku. Teda, výber slova „oslavovať“ nie je najvhodnejší. Tento fenomén totiž so sebou priniesol nespočetné množstvo potratov, sterilizácií, ženských samovrážd, obchod s ľuďmi a iné sociálne či ekonomické problémy. Čína po 30 rokoch rozmýšľa nad krokom späť.

Informácie o tom, že vyššie kruhy východnej veľmoci diskutujú o zastavení politiky jedného dieťaťa, zverejnil britský Independent. S pilotnými projektmi by Čína mala začať budúci rok v piatich provinciách. „Z vnútorných vládnych kruhov zatiaľ nezazneli žiadne správy o zmene. Každá možná zmena by spôsobila mohutnú reakciu, preto musí vláda opatrne zvážiť každé vyhlásenie,“ cituje britský denník nemenovaný zdroj z Rady pre plánované rodičovstvo.

Potrat osemmesačného plodu

Aj keď informácia vyznieva nádejne, nazdávať sa, že barbarská politika zmizne za rok alebo za dva, by bolo nanajvýš naivné. Len pred dvoma týždňami svetovými médiami obehol ďalší hrozivý prípad. Do domu 36-ročnej Siao Ai-jing nečakane vstúpili neznámi ľudia. Išlo o pracovníkov Úradu plánovaného rodičovstva. Budúcu mamičku v ôsmom mesiaci tehotenstva začali sácať a kopať do brucha. Neskôr ju odvliekli do nemocnice, kde jej bola nedobrovoľne vpichnutá injekcia na usmrtenie plodu. Siao porodila mŕtvy plod o štyri dni neskôr. „Mala som dieťa. Cítila som jeho pohyb vo mne. Viete si predstaviť ako sa teraz cítim?” pýta sa nešťastná matka.

K téme:
ČÍNA: Tvoje dieťa? Naša vec! Zdieľať

Dôvodom jej násilného potratu bolo porušenie politiky jedného dieťaťa. Siao Ai-jing a jej manžel Luo Jan-čchuan už totiž majú jednu 10-ročnú dcéru. „Bola nadšená, že bude mať bračeka alebo sestričku. Neviem, ako jej vysvetlím, čo sa stalo,” hovorí Luo. Incident otriasol celou rodinou. „Držali jej ruky za chrbtom, hlavu jej pritlačili k stene a kopali ju do brucha,“ hovorí pre portál Daily Mail Luo Jan-čchuana. „Nevedel som, či sa snažia dosiahnuť potrat.“

Luo sa obrátil na políciu, ktorá však tvrdí, že tento problém nespadá do ich právomoci. Právnici im vraj nemôžu pomôcť, média nechcú udalosť zverejniť. Táto tragédia sa pritom nestala kdesi na vidieku, ale v modernom meste Siming na juhozápadnom pobreží.

Jediná možnosť?

„V podmienkach, aké sme mali, bola politika jedného dieťaťa jedinou možnosťou,“ uviedol na tlačovej konferencii v New Yorku pri 30. výročí regulačnej politiky čínsky premiér Wu Jianmin. Republikánsky kongresman a aktivista Chris Smith mu vzápätí odkázal: „Vyzývam čínskeho premiéra, ktorý je dnes v New Yorku: keď prídete naspäť do Číny, prehodnoťte politiku jedného dieťaťa a jej krutosť.“

Zástupcovia čínskej vlády taktiež uviedli, že politikou predišli narodeniu 400 miliónov detí. Toto umelé zasahovanie do rodinnej politiky spôsobilo vážne demografické problémy. Keďže rodičia v Číne preferujú synov, po vykonaní ultrazvuku a zistení pohlavia dieťatka rozhodujú o jeho ďalšom osude. Často v jeho neprospech. V krajine sa tak každoročne vykoná asi 13 miliónov potratov. Na 120 chlapcov sa tak rodí asi 100 dievčat. „Desiatky miliónov Číňanov sa nebudú môcť oženiť, lebo potenciálne manželky proste neexistujú,” hovorí Chris Smith. Tento akútny nedostatok žien sa začal “riešiť” aj rozšírením obchodu so ženami a ich nelegálnym dovážaním z okolitých krajiín s účelom nútenej práce, manželstva a sexuálneho otroctva.

Číne patrí aj neblahé prvenstvo v počte ženských samovrážd na svete. Podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie samovraždu denne (!) spácha viac ako 500 žien. Mnohí ako príčinu vidia práve nadiktované podmienky rodičovstva.

Drobné ústupky komunistickej strany

Odborníci predpovedajú, že do roku 2050 bude žiť v Číne viac ako 438 miliónov ľudí vo veku nad 60 rokov. Na jedného penzistu tak bude vychádzať len 1,6 pracujúceho. Vo veľkých mestách ako Šanghaj preto úrady niektorým párom povolili dvoch potomkov. Ide však o presne vymedzené podmienky: obidvaja manželskí partneri musia byť jedináčikovia, musia dosahovať určitý akademický titul, mali prvú dcéru alebo pochádzajú z vidieckej oblasti.

O niekoľko dní sa v Číne uskutoční sčítanie obyvateľov. V dôsledku toho dostanú rodičia rodné listy aj pre deti, ktoré sa narodili „na čierno“. Za normálnych okolností rodičia museli za tieto listy platiť obrovské pokuty a tak svojich malých „zločincov“ radšej ukrývali.

Mária Škvarlová, Zuzana Schaleková

Foto: flickr.com (licencia Creative Commons), unitedfamiliesinternational.files.wordpress.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo