Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2016

Euroúradníci predložili petíciu so 150 000 podpismi proti Barrosovi

Petíciu obsahujúcu vyše 150.000 podpisov odovzdala v stredu najvyšším predstaviteľom inštitúcií EÚ delegácia funkcionárov Európskej komisie (EK).

Petícia je namierená proti bývalému šéfovi EK Josému Manuelovi Barrosovi, ktorý po odchode z exekutívy EÚ pôsobí ako nevýkonný predseda a poradca pre tzv. brexit v americkej bankovej skupine Goldman Sachs.

Európsky týždenník Politico uviedol, že delegácia nespokojných zamestnancov EK odovzdala petíciu do rúk generálneho tajomníka EK Alexandra Italianera.

Belgická televízna stanica RTBF vo svojom online vydaní dnes pripomenula, že Barrosov vstup do služieb americkej banky vyvolal vlnu kritiky aj medzi zamestnancami euroinštitúcií. Neexistuje zákon, ktorý by bývalým vysokým funkcionárom eurokomisie zakazoval pôsobenie v súkromnej sfére, podľa RTBF však ide aj o otázku etiky.

Kritici Barrosovho pôsobenia v Goldman Sachs upozorňujú, že táto banka pomáhala gréckej vláde "upraviť" štátne účty tak, aby sa Grécko mohlo stať súčasťou eurozóny.

Petícia nespokojných euroúradníkov, ktorí pre Barrosa žiadajú pozastavenie vyplácania dôchodkových dávok z rozpočtu únie, sa ocitla nielen na stole súčasného predsedu EK Jeana-Clauda Junckera, ale dostal ju aj predseda Európskej rady Donald Tusk a šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Zbieranie podpisov sa začalo ešte v júli na základe anonymnej a individuálnej mobilizácie zo strany európskych úradníkov, ktorých neskôr podporili aj niektoré odborové centrály zamestnancov euroinštitúcií. Za tri mesiace podpísalo túto petíciu vyše 150.000 ľudí. Organizátori tvrdia, že Barrosovo rozhodnutie pracovať pre Goldman Sachs je "nezodpovedné, škodlivé pre inštitúcie EÚ a morálne nečestné" a symbolizuje príliš úzke prepojenie medzi vplyvnými ekonomickými hráčmi a inštitúciami EÚ.

Signatári okrem pozastavenia dôchodku pre Barrosa žiadajú eurokomisiu, aby podrobne preskúmala, či si jej bývalý šéf transparentne a poctivo plnil svoje povinnosti počas funkčného obdobia, a aby posilnila etické pravidlá pre bývalých členov exekutívy EÚ.

Juncker v reakcii na tieto snahy už oznámil, že dal podnet na etický výbor EK, aby celú záležitosť preskúmal. Odporúčania etického výboru možno očakávať v priebehu nadchádzajúcich týždňov.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.