Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2016

Bielorusko sa po zrušení sankcií EÚ vrátilo k výkonu trestu smrti

Po zrušení veľkej časti sankcií uvalených Európskou úniou na Bielorusko sa táto krajina vrátila k vykonávaniu trestu smrti.

Píše sa to v správe, ktorú spoločne vypracovali Medzinárodná federácia pre ľudské práva (FIDH) a bieloruskí ľudskoprávni aktivisti zo združenia Viasna. Ich správa bola zverejnená v stredu, informovala dnes agentúra AP.
      

V správe sa uvádza, že predstavitelia FIDH, sídliacej v Paríži, a Viasny sa tento mesiac zúčastnili na pojednávaní na bieloruskom najvyššom súde, ktorý potvrdil rozsudok trestu smrti.
      

Aktivisti tvrdia, že s obnovením výkonu trestu smrti sa v Bielorusku začalo v apríli - po tom, ako EÚ zrušila väčšinu zo svojich sankcií uvalených na krajinu a jej autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka.
      

Podľa AP bolo od roku 1991 v Bielorusku popravených viac ako 400 ľudí odsúdených na smrť. Agentúra pripomína, že Bielorusko je jedinou krajinou Európy, kde nie je zakázaný absolútny trest.
      

Skutočnosť, že sankcie EÚ boli zrušené, nemal vplyv na budúcnosť bieloruských väzňov odsúdených na smrť, uviedol pre AP šéf združenia Viasna Alex Beľjatskij. Dodal, že scenár celého aktu - poprava výstrelom do zátylku - sa nezmenil od stalinistických čias.
      

Odsúdení na smrť, ktorí čakajú na vykonanie súdom stanoveného trestu, žijú v malých celách, pričom počas dňa si na svoje lôžko nesmú sadnúť ani ľahnúť. Ich príbuzní nie sú informovaní o mieste alebo čase vykonania popravy a úrady im nevydajú ani telo popraveného, aby ho mohli pochovať, napísala AP.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.