Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2016

Slovensko sa dnes lúči s prezidentom Michalom Kováčom

Vojenským ceremoniálom a poctami sa s exprezidentom Michalom Kováčom rozlúčila na nádvorí Prezidentského paláca čestná stráž. Z Bratislavského hradu sa tam presunul i smútočný pochod. Pred palác prišli stovky ľudí.

Slovensko sa dnes lúči s prezidentom Michalom Kováčom

 

Foto: Tasr/Andrej Galica​

Prítomní si Kováča uctili minútou ticha po zaznení štátnej hymny. Z nábrežia Dunaja zaznelo počas poslednej rozlúčky na nádvorí 20 delostreleckých sálv.

Rakvu s Kováčom preložili do civilného vozidla. Nasleduje zádušná omša v Dóme svätého Martina, kde má prístup aj verejnosť. Pri chráme umiestnili veľkoplošnú obrazovku. Omšu bude celebrovať arcibiskup Stanislav Zvolenský. S príhovormi vystúpia prezident SR Andrej Kiska, bývalý poradca prezidenta Kováča Pavol Demeš a nevlastný brat prezidenta, historik Dušan Kováč. S hudobnou vsuvkou vystúpi sopranistka Simona Šaturová. Prvé čítanie bude mať herečka Monika Hilmerová.

Prvá časť štátneho pohrebu exprezidenta Michala Kováča prebiehala na Bratislavskom hrade, kde smútiaca rodina prijímala prvé kondolencie.

Okrem hostí rodiny zosnulého, slovenského prezidenta Andreja Kisku, predsedu slovenského parlamentu Andreja Danka, premiéra Roberta Fica, exprezidentov Ivana Gašparoviča a Rudolfa Schustera či slovenskej vlády sa na prvej časti smútočného aktu zúčastnili i bývalí predsedovia parlamentu a vlády SR, podpredsedovia Národnej rady SR a mnohí ďalší vrcholoví predstavitelia politického života.

Inzercia

O 12. hodine mimoriadne na päť minút zvonili zvony v celej Bratislave.

Exprezident Kováč bude pochovaný v kruhu najbližšej rodiny na bratislavskom Ondrejskom cintoríne bez prítomnosti médií a verejnosti. Na pohrebe budú aj zástupcovia Čestnej stráže prezidenta SR. Verejnosť sa s ním mohla rozlúčiť na Bratislavskom hrade už v stredu (12. 10.). 

Prvý slovenský prezident Michal Kováč zomrel v stredu 5. 10. vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca.

      

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.