Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. október 2016

Nemecko rozšíri svoje pôsobenie vo vojenskej koalícii proti Islamskému štátu

Nemeckí armádni dôstojníci sa majú po novom zapájať do prieskumných misií v rámci varovného a riadiaceho systému NATO (AWACS). Plán ešte musí schváliť nemecký parlament.

Kabinet nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa dohodol v stredu na posilnení úlohy Nemecka vo vojenskej koalícii, ktorá bojuje proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku. Nemeckí armádni dôstojníci sa majú po novom zapájať do prieskumných misií v rámci varovného a riadiaceho systému NATO (AWACS), informovala agentúra DPA.

Zapojenie Nemecka do ďalších "nebojových" akcií proti IS musí ešte schváliť parlament v Berlíne, zo strany zákonodarcov sa však očakáva zaujatie súhlasného postoja. Vláda hodnotí pôsobenie v koalícii proti IS ako potrebné, keďže táto organizácia naďalej prestavuje "bezprostrednú a priamu hrozbu pre Nemecko, jeho spojencov a medzinárodné spoločenstvo".

Nemecká armáda začala tento rok podporovať misie proti IS prieskumnými a tankovacími lietadlami, ako aj fregatou v Stredozemnom mori, do samotných bojov sa však nezapája. Približne 250 nemeckých vojakov je v súčasnosti umiestnených na leteckej základni Incirlik na juhu Turecka, zatiaľ čo ďalších 200 slúži na fregate Augsburg.

Nasadenie armády v ktorejkoľvek časti sveta je v Nemecku politicky citlivou záležitosťou vzhľadom na militaristickú minulosť krajiny.

Inzercia

Odporúčame