Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. október 2016

Beblavý považuje ponechanie bankového odvodu vo výške 0,2 % za rizikové

Ponechanie bankového odvodu vo výške 0,2 % v nasledujúcich rokoch je podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého rizikové.

Povedal to na úvod druhého rokovacieho dňa 10. schôdze Národnej rady (NR) SR.

"Podľa analýz Národnej banky Slovenska došlo vplyvom rôznych opatrení k dosť prudkému zvýšeniu súťaže a bankám začala ziskovosť klesať. O chvíľu ich ziskovosť nemusí byť primeraná," skonštatoval Beblavý s tým, že pokračovanie vo výbere tejto dane "je niečo iné, ako bolo jej zavedenie".

"Z tohto dôvodu by to bolo na odbornú diskusiu, či je to správne. Ja už by som začal byť mierne skeptický. Prečo súhlasiť so zvyšovaním daní v bode, keď štátny rozpočet má už niekoľko rokov výrazné nadpríjmy a vláda nedokáže s nimi hospodáriť lepšie, ako plánovala. Toto nie je čas na zvyšovanie daní," doplnil Beblavý.

Poslanec hnutia Sme rodina Milan Krajniak považuje novelu zákona za dobrú. Ako uviedol, bánk mu nie je vôbec ľúto.

"Málo im beriete pán minister financií, pokojne im vezmite aj viac. problém je však v tom, že keď im tie peniaze vezmeme, ako ich použiť. Tento zákon považujem za dobrý, banky to znesú," uviedol Krajniak.

Sadzba odvodu na roky 2017 až 2020 by však podľa návrhu ministerstva financií mala byť naďalej vo výške 0,2 %.

"Navrhuje sa ponechanie sadzby osobitného odvodu bánk na ďalšie kalendárne roky na úrovni súčasného koeficienta a časovo obmedziť jeho platenie a zároveň zrušiť ustanovenia o tzv. degresii sadzby bankového odvodu v závislosti od dosiahnutia sumy uhradeného odvodu a úrovne definovaného ukazovateľa, ktorým je podiel uhradených odvodov na celkových aktívach bankového sektora SR," spresnilo Ministerstvo financií SR.

Rezort tento krok odôvodnil potrebou zvýšenia zdrojov na financovanie prípadných kríz v budúcnosti.

"Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť, aby bankový sektor primerane prispieval k financovaniu nákladov na riešenie možných finančných kríz a aby sa tak odstránilo spoliehanie sa na finančné prostriedky daňovníkov," zdôvodnilo ministerstvo.

Aj Ladislav Kamenický (Smer-SD) je presvedčený, že odvod nie je taký vysoký, aby banky museli kričať, že ho nemajú z čoho zaplatiť. Podľa neho ziskovosť sektora v posledných rokoch rástla, hoci prijaté opatrenia zisky mierne skresali.

"Dôležitá je rovnováha. Je dôležité sledovať, akým spôsobom sa prejavia tieto opatrenia, aby sme nedestabilizovali sektor," dodal Kamenický s tým, že je ale presvedčený, že bankový sektor týmto odvodom trpieť nebude.
 

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.