Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. 10. 2016, 10:09

Trump burcuje spodné prúdy spoločnosti (+ video)

Je 27 dní do volieb a všetko je opäť inak. Donald Trump stratil podporu vedenia strany a pritvrdzuje.
Trump burcuje spodné prúdy spoločnosti (+ video)

Foto: Peter K. Levy/flickr.com

Donald Trump síce v druhej televíznej diskusii ustál tlak po zverejnení nahrávky, keď ostro zaútočil na Billa Clintona, ktorý sa podľa doteraz zverejnených informácií správal k ženám ešte horšie ako miliardár Trump, ale dlho z toho neťažil. V diskusii ešte áno, keďže Hillary tým prišla o čisté body, ale už dnes je všetko inak. Po diskusii totiž vznikol nový konfikt – medzi trumpovcami a republikánmi.

Paul Ryan, predseda Snemovne reprezentantov a momentálne najvyššie postavený republikán vo Washingtone, včera na stretnutí republikánov povedal, že už viac nebude v kampani podporovať Trumpa. Ten, pochopiteľne, okamžite reagoval, nazval Ryana „neefektívnym a slabým lídrom“ (čo je, mimochodom, pravda) a začala sa vojna medzi stranou a podporovateľmi Donalda Trumpa. Pokojne ju možno nazvať občianskou vojnou medzi republikánmi. Liberálne médiá ako CNN si tento spor užívajú a ochotne ponúkajú priestor na hádky medzi trumpovcami a republikánmi. Moderátorka CNN Kate Bolduan to vo svojej včerajšej show predviedla dobodky.

Zatiaľ čo strata podpory Paula Ryana či Johna McCaina by za istých okolností nemusela Trumpa až tak trápiť, napokon celú svoju kampaň je v spore s tým, čo staručký McCain aj mladý Ryan reprezentujú, Trump sa obáva podpory straníckeho zázemia v závere kampane, najmä v rozhodujúcich štátoch. Na to doplatiť môže. Ešte viac ho však môžu poškodiť iní „dezertéri“.

Mám na mysli republikánske mediálne celebrity ako Glenn Beck, ktorý sa preslávil ako rozhlasový moderátor v štýle Jany Tutkovej, na Slovensku je známejší vďaka svojej nadácii, ktorá financuje presun irackých kresťanov do bezpečných krajín. Nuž a Beck na svoj facebook napísal, že „ak bude dôsledkom postavenia sa proti Trumpovi a za princípy zvolenie Hillary, nech je tak. Aspoň je to morálna a etická voľba“. Ak sa z tohto javu stane fenomén, to už Trumpa poškodiť môže. Beckovi konzervatívci totiž patrili medzi prirodzených podporovateľov Trumpa, osobný životný štýl totiž riešili menej ako každodenný nesúhlas s Clintonovcami.

Iste, Beck bol vždy trochu podivín, ale nazvať zvolenie Clintonovej morálnym a etickým? To už chce kus predstavivosti. Človek rozumie, ak konzervatívci odmietnu voliť Trumpa, v podstate ide o zodpovedný postoj, ale prejsť k Hillary?! 

Donald Trump má teda problém, kampaň by sa mala sústrediť na záverečnú fázu v rozhodujúcich štátoch a jeho trápia úplne iné veci. Dá sa však, napriek poklesu v podpore, tvrdiť, že Trump už prehral? Vyzerá to tak, papierovo by malo ísť o jasnú vec, ale je tu niekoľko „ale“. Trumpova kampaň rozvírila spodné prúdy americkej spoločnosti, jeho ostatný klip priamo a nevyberaným spôsobom spochybnil zdravie Hillary Clinton, ktorá podľa neho nemá silu ani energiu, aby zastávala úrad. Silné slová sprevádzajú obrázky, ako táto 68-ročná žena stráca rovnováhu, padá, kašle a skrýva sa za tmavými okuliarmi. Nič podobné sa doteraz v americkej politike nerobilo. Je to prelomenie viacerých zásad naraz a pomerne nechutným spôsobom.

Video s najnovším predvolebným klipom Donalda Trumpa. Nič podobné ešte v prezidentskej kampani nebolo.

Inými slovami, Trump už v tomto momente ide do koncovky bez akýchkoľvek škrupúľ, strana aj spôsoby idú bokom. Jediné, o čo sa bude stále viac opierať, sú nahnevaní voliči. Jeho podporovatelia tvrdia, že nemožno veriť ničomu, a už vôbec nie prieskumom verejnej mienky, že 8. novembra nebudú voľby, ale de facto referendum. O systéme, o všetkom.

A Trump sa správa ako hráč oka, na ruke má 18 a berie si ďalšiu kartu.

Keď onedlho sadne rozvírený prach, ukáže sa vážnejšia otázka, ktorú priniesol Trump do politiky: Čo bude s republikánskou stranou? Trump totiž pri všetkej rezervovanosti k jeho spôsobom otvoril viacero závažných vecí, ukázal obrovskú nespokojnosť pravicových voličov s vedením ich strany a neostal len pri slovách a s republikánskymi pomermi otriasol.

To všetko sa 9. novembra ráno nestratí, ale ešte viac vynikne.

Odporúčame

Kto zastaví Babiša?

Kto zastaví Babiša?

Premiér Bohuslav Sobotka a jeho sociálni demokrati musia po víkendových regionálnych voľbách hľadať odpoveď na otázku, ako naložiť s koaličným partnerom, ktorý im prerastá cez hlavu.