Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

Merkelová varovala Afričanov pred falošnými predstavami a cestami do neznáma

Varovanie pred falošnými predstavami mnohých Afričanov pri úsilí dostať sa cez Stredozemné more do Európy, ako aj akcent na zodpovednosť Európy za čierny kontinent odzneli v závere okružnej cesty nemeckej spolkovej kancelárky Angely Merkelovej po afrických štátoch Niger, Mali a Etiópia.

Stalo sa tak dnes v etiópskej metropole Addis Abeba, kde hostka z Berlína vystúpila pri otvorení objektu Bezpečnostnej rady Africkej únie zdôrazniac, že mladí ľudia sa nezriedka vydávajú na životunebezpečnú cestu bez toho, aby mali poňatia o tom, čo ich čaká a či budú môcť zostať na starom kontinente.

Blaho Afriky, ako konštatovala Angela Merkelová, je v záujme Nemecka a Európy. Obchodovanie s ľuďmi pašovanými cez Stredomorie by malo prestať, nesmieme akceptovať, že pašerácke gangy sa zahrávajú so životmi iných, podčiarkla podľa tlačovej agentúry DPA rečníčka.

Merkelová vyzdvihla úsilie o všetkými akceptovanú vládu v Líbyi, ktorá by bola reálnym partnerom v snahe o potlačenie nekontrolovanej migrácie. Nezabudla pripomenúť, že mnohé africké štáty napriek jestvujúcim problémom prijímajú väčšinu utečencov, napríklad v Etiópii je to podľa údajov tamojšieho premiéra takmer 780.000 ľudí.

Za najlepší recept proti exodu a teroristickej hrozbe označila nemecká kancelárka trvalý rozvoj, pričom sa vyslovila za stabilnejšie štruktúry štátov. S ohľadom na predsedníctvo spolkovej republiky v skupine krajín G20 ohlásila na polovicu budúceho roka medzinárodnú konferenciu, na ktorej by sa v Berlíne mala pozornosť upriamiť na viac súkromných investícií pre čierny kontinent, na rozšírenie tamojších dopravných a energetických sietí, ako aj lepšiu prípravu mladých ľudí pre povolanie.

Inzercia

Odporúčame