Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

Otec syna nezavraždil, rozsudok znie, že išlo o usmrtenie z nedbanlivosti

Obžalovaný Popradčan Jozef A. svojho ťažko chorého syna Dominika odkázaného na dýchacie prístroje nezavraždil.

Odpojením od dýchacích hadíc mu nespôsobil eutanáziu, ale naopak, snažil sa synovi napraviť kanylu a keď sa dusil, pokúšal sa ho resuscitovať. Odznelo to dnes na Okresnom súde v Prešove, ktorý obžalovaného odsúdil za prečin usmrtenia z nedbanlivosti a uložil mu trest odňatia slobody na osem mesiacov a 22 dní v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.

Keďže obžalovaný presne taký istý čas už strávil vo vyšetrovacej väzbe a do trestu mu to bolo započítané, po vynesení verdiktu súdu mohol odísť domov. Obidve strany – prokurátor aj obžalovaný - si ponechali 15-dňovú odvolaciu lehotu, preto rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. 

Sadzba za prečin usmrtenia je dva až päť rokov. Senát sa priklonil k rozsudku pod dolnou hranicou, pričom zobral do úvahy, že obžalovanému nebol preukázaný úmysel. V prípade, že by bol odsúdený za vraždu chránenej osoby, hrozil mu výnimočný trest 25 rokov až doživotie.

Obžalovaný odchádzal zo súdu spokojný. „Bola to obeta. Syna som miloval a vedome som mu neublížil. Je to nedbanlivosť, nie je to vražda. Bolo spravodlivosti učinené zadosť. Ja si myslím, že syn ma podržal. Ja som ho neopustil, on neopustil mňa. Myslím si, že je koniec, že si konečne oddýchnem. Trest bol vytýčený, to som si odsedel a som spokojný. Ja som bol celý čas v modlitbách,“ uviedol Jozef A. Poďakoval sa všetkým ľuďom, ktorí mu prejavovali sympatie prostredníctvom sociálnych sietí, osobne, aj za petíciu v jeho prospech. „Celému Slovensku ďakujem za podporu,“ povedal. 

Jeho obhajca Daniel Lipšic uviedol, že súd uznal, že jeho klient sa snažil syna zachrániť. „Pre mňa bolo od začiatku veľmi nejasné, z akých dôvodov obžaloba tú vec vidí ako vraždu. Lebo to vražda nikdy nebola. Je aj sporné, či prišlo k odpojeniu, keď už bol Dominik v komatóznom stave, alebo predtým a práve kvôli polohovaniu kanyly sa do stavu kómy dostal. Preto to súd vyhodnotil ako nedbanlivostné konanie. Som rád, že súd jednoznačne povedal, že tam nikdy nebol úmysel Dominika usmrtiť,“ povedal Lipšic. Zdôraznil, že jeho klient sa o syna poctivo staral celý život. Robil to zodpovedne, starostlivo a neutiekol od rodiny. Keď bolo zjavné, že Dominik umiera, snažil sa ho zachrániť svojimi silami.

Prokurátor Marek Švagerko bol na slová skúpy. „Rozsudok znie zaujímavo. Je niekde uprostred - nebolo vyhovené ani obhajobe, ani obžalobe. Počkáme si na písomné vyhotovenie rozhodnutia a potom zvážime ďalšie kroky,“ povedal.

K smrti Dominika došlo vlani 26. septembra v Poprade v byte jeho rodičov. Podľa obžaloby príčinou smrti bolo zadusenie po odpojení dýchacích prístrojov. Súdny proces sa začal 13. júna, senát vypočul niekoľko svedkov aj viacerých súdnych znalcov. Obžalovaný od začiatku hlavného pojednávania vinu za smrť syna popieral. Nebohý bol posledné roky života pripútaný na lôžko, od narodenia si vyžadoval sústavnú starostlivosť. Dožil sa 24 rokov veku. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.