Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
12. 10. 2016, 09:20

Boris Kollár je ochotný ísť na detektor. Zorganizujte to

Rozhovor s poslancom za hnutie Sme rodina Milanom Krajniakom o Borisovi Kollárovi aj o tom, či nehrozí, že sa s ním časom dostane do konfliktu.
Boris Kollár je ochotný ísť na detektor. Zorganizujte to

Foto: Zuzana Očovanová

Záznam Úradu na ochranu demokracie, ktorý hovorí o kontaktoch Borisa Kollára s mafiou je podľa Milana Krajniaka obyčajné udanie, ktoré nielenže nebolo nikdy potvrdené, ale bolo dokonca vyvrátené. Novinárov vyzýva, aby zorganizovali test Kollára na detektore lži.

Keď ste na kandidátke hnutia Sme rodina vstupovali do politiky, zdôvodňovali ste to tým, že ide o skupinu slobodných, nezávislých ľudí, ktorí vyznávajú konzervatívne hodnoty. Odvtedy sa objavili nové informácie o Borisovi Kollárovi, ale aj ďalších ľuďoch zo Sme rodina. Stále to považujete za dobré rozhodnutie?

Som o tom presvedčený. S ľudmi, ktorí tam sú, sme našli témy, ktoré považujeme za dôležité a spoločne ich zastávame.

Nevyrušili vás informácie a materiály, ktoré hovoria o kontaktoch Borisa Kollára s organizovaným zločinom?

Neobjavili sa žiadne takéto materiály.

Národný bezpečnostný úrad potvrdil, že záznam, v ktorom sa uvádza, že Kollár pomáhal mafii pašovať drogy, je pravý a pochádza od tajnej služby.

Prekvapuje ma, že taký skúsený novinár ako vy dokáže naletieť na takú primitívnosť.

Prečo primitívnosť? Existencia tohto záznamu je fakt.

To, že niekto pred 26 rokmi napísal udanie, v ktorom tvrdil, že Boris Kollár niečo robil, a toto udanie ako operatívnu informáciu zaevidovala tajná služba, absolútne neznamená, že táto informácia je pravdivá.

To, čo nazývate udanie, mohla byť normálna spravodajská práca.

Prosím vás, aká spravodajská práca? Keď nás v 90. rokoch Vladimír Palko ako mladých chlapcov učil, čo je to operatívna práca, tak nám povedal takýto príklad. Keď bol šéfom Federálnej bezpečnostnej služby pre Slovensko, tak za ním došiel človek a povedal mu: Mám tu operatívnu informáciu, že Čarnogurský s Mikloškom pašujú diamanty. Vladimír Palko ho vyhodil. Toto je hodnota operatívnej informácie. Operatívna informácia je udanie, ktoré niekto zaznamenal.

S takouto argumentáciou sa dá mávnuť rukou nad akoukoľvek informáciou tajných služieb.

Nie, pretože existuje zásadné pravidlo, že akákoľvek informácia musí byť overená z viacerých zdrojov. Táto informácia o Borisovi Kollárovi nielenže nebola takto overená, ale bola vyvrátená.

To neviete.

Ak by bola overená, tajná služba je zo zákona povinná poskytnúť túto informáciu orgánom činným v trestnom konaní. Toto udanie nikdy nebolo poskytnuté orgánom činným v trestnom konaní a Boris Kollár k tomu nikdy nebol ani vypočutý. Teraz po 26 rokoch niekto tvrdí, že je to závažná spravodajská informácia?

Po druhé, Boris Kollár je ochotný ísť na detektor lži. Nikdy s drogami nič nemal. Po tretie, Boris Kollár otvorene priznal, že dovážali v tom čase striebro z Nemecka na Slovensko, pretože jeho predajná cena tam bola výrazne nižšia, ako bola výkupná cena v štátnych podnikoch na Slovensku. Bol to oficiálny, legálny obchod. Myslíte si, že keby z Nemecka cez Česko na Slovensko viezli heroín, tak nemeckí policajti, českí policajti, slovenskí policajti o tom nemajú žiadnu informáciu? Celé je to absolútna hlúposť. Pravda je iba to, že niekto napísal udanie, nie to, čo je v ňom.

Opakujem, operatívna informácia je napríklad to, že tu sedíme v kaviarni a počujeme ako sa pri vedľajšom stole niekto o niečom rozpráva. Musí sa preveriť a vyhodnotiť. Táto operatívna informácia bola pravdepodobne preverená a vyhodnotená a dopadla tak, že skončila v archíve. Dnes tým niekto operuje ako s dôkazom. To je absurdné. Zdieľať

Vladimír Palko, ktorého ste spomenuli a pracovali ste pre neho, bol ako minister vnútra veľmi citlivý na to, ak sa napríklad v súvislosti s nejakým policajtom objavili informácie o jeho kontaktoch s organizovaným zločinom. Nekompromisne vtedy konal. V prípade Borisa Kollára nejde len o tento záznam, ale aj o fotografie z dovolenky, na ktorých je spolu s „piťovcami“. Nediskvalifikuje ho to ako politika?

Poďme postupne, najskôr k Vladimírovi Palkovi. Ak sa objavila takáto informácia, tak ju ako minister vnútra dal preveriť. Viete, koľko som ja videl operatívnych informácií a boli to vymyslené hovadiny? Opakujem, operatívna informácia je napríklad to, že tu sedíme v kaviarni a počujeme, ako sa pri vedľajšom stole niekto o niečom rozpráva. Musí sa preveriť a vyhodnotiť. Táto operatívna informácia bola pravdepodobne preverená a vyhodnotená a dopadla tak, že skončila v archíve. Dnes tým niekto operuje ako s dôkazom. To je absurdné.

Lenže Boris Kollár je politik, a keď sa takáto informácia objaví v súvislosti s politikom, tak sa to vždy rieši. Keď sa počas éry Jaroslava Spišiaka objavili takzvané mafiánske zoznamy, tak nimi politici a médiá vo verejnej debate tak isto operovali, hoci tiež išlo o operatívne informácie.

Opakujem, považujem za absurdné, že niekto 26-ročné udanie, ktoré sa nepotvrdilo, používa ako dôkaz. Mimochodom, Úrad na ochranu demokracie boli eštebáci, len premenovaní. Federálna bezpečnostná a informačná služba (FBIS) vznikla až v roku 1991.

Časť štruktúr a agendy Úradu na ochranu demokracie prebrala aj nová služba. Asi sa to nedá odbiť len tak jednoducho, že predtým to boli premenovaní eštebáci, ktorým sa nedá nič veriť.

ŠTB fungovala až do roku 1990, len bola premenovaná. FBIS bola novozaložená organizácia s novými spravodajskými príslušníkmi, do ktorej prešla len veľmi malá časť ľudí z pôvodného Úradu na ochranu demokracie. Odhliadnuc od toho, aká to je hlúposť, opakujem, že Boris Kollár je ochotný ísť na detektor lži. Pokojne sa ho na to opýtajte.

Lenže to, čo vy označujete za hlúposť, má napríklad aj taký dôsledok, že Boris Kollár by nemusel dostať previerku NBÚ, čo ho diskvalifikuje z niektorých pozícií v tomto štáte.

Opäť absolútna lož. To si vymýšľajú ľudia, ktorí vôbec nevedia, o čom hovoria. Ako by ho to diskvalifikovalo? Pri bezpečnostnej previerke sa robí bezpečnostný pohovor a v prípade, ak sú niektoré informácie sporné, človek môže ísť na detektor lži. Kde beriete tú istotu, že by ním neprešiel?

Pri previerke sa skúmajú aj kontakty dotyčného s organizovaným zločinom či inými problematickými prostrediami. V prípade Borisa Kollára by takýchto indícií mohlo byť viac. Napríklad už spomínané fotografie.

Čo je to za fáma? Ešte raz, v prípade, ak niekto žiada o previerku a sú pochybnosti o niektorých otázkach, robí sa bezpečnostný pohovor a ide sa na detektor lži. Bol by som zvedavý, čo by hovorili všetci tí dnešní kritici, keby Boris detektorom prešiel.

Teda pôjde na detektor?

Áno, pokojne to zorganizujte.

Prečo by to mali organizovať novinári? V prvom rade by to malo byť v jeho záujme.

Ak by to zorganizoval on, tak by všetci hovorili, že si výsledok kúpil. Preto vám to hovorím ako informáciu, nech to zorganizuje niekto nezávislý, aby si bol istý, že nikto nechce detektor oklamať. Doplním ešte jednu vec. Boris Kollár poskytol pred voľbami viacero rozhovorov médiám. Napríklad Denníku N, v ktorom sa ho redaktorka nepýtala takmer na nič iné ako na jeho minulosť a styky s rôznymi ľuďmi. Boris Kollár na to veľmi podrobne odpovedal.

Pred voľbami ešte neboli známe niektoré informácie.

Aké?

Napríklad spomínané fotografie.

Počkajte, na akúkoľvek otázku o svojich stykoch ešte z 80. rokov podrobne odpovedal. Nič nezatajil. Ľudia ho vo voľbách volili s tým, že o tomto vedeli.

Ale nepovedal, že bol na Kube s „piťovcami“.

Nebol tam s nimi, iba sa tam s nimi stretol.

A fotil sa s nimi.

Vy, keď ste na dovolenke, sa nefotíte?

Hovorím to preto, že aj novinári by sa pýtali viac, keby tieto informácie mali.

Práveže keby sa s nimi neodfotil, tak by to znamenalo, že uvažuje: pozor, to sú hajzlíci, s nimi sa fotiť nebudem.

Vtedy zrejme ešte netušil, že raz bude politik.

Čo na to povedať? Áno, zrejme netušil, že bude politik. Veď to bolo pred viac ako desiatimi rokmi.

Nezdá sa vám, že spôsob, akým sa Boris Kollár vyjadruje, je v skutočnosti medveďou službou konzervatívcom?

Boris Kollár nie je konzervatívec, to je trochu nepresné. V otázkach, ktoré sú pre mňa ako konzervatívca kľúčové, máme zhodné postoje. Máme skeptický postoj k EÚ, odmietame registrované partnerstvá homosexuálov aj LGBTI ideológiu. Sme veľmi kritickí k tomu, čo by sa dalo označiť ako nórske kauzy, odoberanie detí z rodín a podobne. Tiež som si istý, že nikto z mojich kolegov v Sme rodina nie je od nikoho závislý. To znamená, že robíme to, čo pokladáme za správne.

To ste hovorili aj pred voľbami. Po voľbách však boli traja vaši poslanci prvými opozičnými poslancami, ktorí odišli zo strany a teraz hlasujú s vládnou koalíciou.

Práve preto sme ich okamžite vylúčili.

Vráťme sa k tým postojom, ktoré podľa svojich slov máte s Borisom Kollárom spoločné. Nezdá sa vám, že ich Kollár svojím komunikačným štýlom, napríklad používaním nadávok, v diskusii devalvuje?

Dnes na to, aby sa niekto začal zaoberať politickými a spoločenskými otázkami, musí byť najskôr vyrušený zo svojho pokoja a apatie. Na príklade Donalda Trumpa vidíme, že na to, aby sa verejnosť niektorými problémami začala zaoberať, musíme najskôr na ne upozorniť.

Otázkou je, či nadávanie oponentom je šťastným spôsobom upozornenia.

Je zrejmé, že môj štýl vyjadrovania je iný ako Borisov. Taká však je realita. Áno, Boris je expresívny človek. Pre mňa je však podstatná takáto vec: keď sa pri parlamentných debatách stane, že použije argument, ktorý sa ukáže ako nesprávny, tak príde a verejne sa dotyčnému ospravedlní.

Keď vypukla kauza Natálie a zariadenia Čistý deň, Boris Kollár na facebooku okamžite odhalil identitu ľudí z tohto zariadenia a podhodil ich verejnosti. Dnes sa ukazuje, že táto kauza je zložitejšia a odpoveď na to, čo sa stalo a kto je vinný, nie je taká jednoznačná. Zatiaľ sa im neospravedlnil.

Nie som si istý, že by sa im mal ospravedlňovať. Poviem vám jeden príklad. Pred viac ako rokom napísala Borisovi Kollárovi nešťastná mamička dieťaťa, o ktoré bolo podľa nej zle postarané v hospici. Boris o tom zverejnil nahnevaný status. Ľudia z toho hospicu ho pozvali, pretože tie informácie boli podľa nich nefér. Išiel tam, ospravedlnil sa im a zverejnil o tom veľmi zdieľaný status. Áno, občas urobí chybu, ale vie ju priznať. To si na ňom vážim.

Povedali ste, že váš štýl je odlišný od vyjadrovania Borisa Kollára. Nie je len otázkou času, kedy sa dostanete do konfliktu?

Zatiaľ sme sa do žiadneho konfliktu nedostali. Samozrejme, že na klube sa občas pohádame, ale nikdy to neprerástlo rovinu konštruktívneho sporu.

Skôr som narážal na to, že aj cez svoju stránku Posledný križiak si budujete v politike trochu autonómne postavenie. Nerozmýšľate už nad svojou politickou budúcnosťou, ak by sa projekt Sme rodina rozpadol?

Verím, že projekt Sme rodina sa nerozpadne. Nič si nebudujem, len vždy hovorím a robím to, čo považujem za správne, a myslím si, že aj v dnešnom svete by mala existovať akási rytierskosť. To znamená hovoriť a robiť to, čo si myslím, a stáť si za tým. Mimochodom, to robí aj Boris.

Len spôsobom, ktorý nie je zvlášť rytiersky.

To je váš názor. Ja si myslím, že Boris je férový chlap.

Ste približne pol roka v parlamente. Čo sa vám podarilo?

Dokážeme byť dôsledne opozičnou stranou bez toho, aby sme z toho museli robiť cirkus a divadlo. Pri viacerých parlamentných diskusiách sme vyjadrili veľmi silné stanovisko, ale bez toho, aby sme urážali koalíciu alebo opozíciu. Hoci sme niekým vnímaní ako krikľúni, v skutočnosti robíme serióznu prácu, aby slovenská politika neboli len urážky a napádania.

Nevymieňame si také urážky, ako to robia páni Danko a Matovič. Pretože si myslíme, že to je zničujúce. Ešte viac to znechucuje ľudí. Zdieľať

Nie je to najmä preto, že ste si napríklad v kauze Bonaparte nechali Igorom Matovičom vyfúknuť iniciatívu?

Nie. Tvrdo kritizujeme, ale neútočíme na oponentov osobne. Nevymieňame si také urážky, ako to robia páni Danko a Matovič. Pretože si myslíme, že to je zničujúce. Ešte viac to znechucuje ľudí. Všetko, čo sme sľúbili, sme dodržali. Povedali sme, že v žiadnom variante nepodporíme pokračovanie vlády Roberta Fica. To sme urobili.

Až na troch vašich poslancov, ktorí ho podporujú.

Vláda by vznikla aj bez nich.

Zároveň platí, že keby bola vznikla pravicová koalícia, vďaka týmto vašim trom poslancom by dnes už mala problémy.

Na nás by tá vláda nepadla. Ak by aj títo poslanci odišli, takáto vláda by stále mala väčšinu.

Odporúčame

Kto zastaví Babiša?

Kto zastaví Babiša?

Premiér Bohuslav Sobotka a jeho sociálni demokrati musia po víkendových regionálnych voľbách hľadať odpoveď na otázku, ako naložiť s koaličným partnerom, ktorý im prerastá cez hlavu.