Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

Europarlament zverejnil mená štyroch finalistov na Sacharovovu cenu 2016

Dve Iračanky, ktoré boli v zajatí Islamského štátu, vodca krymských Tatárov a bývalý šéfredaktor tureckých novín sú finalistami tohtoročnej Sacharovovej ceny Európskeho parlamentu za slobodu myslenia.

Európska únia nimi oceňuje osobnosti, ktoré výnimočným spôsobom prispeli k svetovému boju za ľudské práva.

Na užšom výberu nominovaných sa dnes dohodli výbory EP pre zahraničné veci a rozvoj. Laureáta či laureátku vyhlásia 27. októbra, informovala tlačová agentúra AP.

Ocenenie pomenované po sovietskom disidentovi Andrejovi Sacharovovi sa udeľuje každoročne od roku 1988 na počesť jednotlivcov alebo skupín, ktoré bránia ľudské práva a základné slobody. Vlani cenu získal saudskoarabský bloger Raíf Badáví.

Tento rok sú finalistami Iračanky Nadja Muradová a Lamjá' Hadží Bašárová, obhajkyne jezídskeho spoločenstva a žien, ktoré prežili sexuálne zotročenie bojovníkmi Islamského štátu, vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev a bývalý šéfredaktov vplyvných tureckých opozičných novín Cumhuriyet Can Dündar.

Nadja Muradová a Lamjá' Hadží Bašárová sú verejné obhajkyne jezídskej náboženskej komunity v Iraku a pomáhajú ženám a deťom, ktoré sa stali obeťami Islamského štátu. Muradová dostala tento týždeň Cenu Václava Havla za ľudské práva, ktorú jej udelil predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Pedro Agramunt.

Mustafa Džemilev predsedal miestnemu parlamentu krymských Tatárov a potom bol zvolený do ukrajinského parlamentu. Je symbolom bojovníka za slobodu, ktorý sa vzoprel sovietskemu totalitnému režimu a potláčania občianskych a národnosstných práv Tatárov a Ukrajincov.

Šéfredaktora tureckých novín Cumhuriyet Cana Dündara zatkli po tom, ako noviny zverejnili materiál, ktorý dokazoval, že turecká tajná služba dodávala zbrane sýrskym povstalcom. Bol odsúdený na trest odňatia slobody, prežil pokus o atentát a v súčasnosti žije v exile.
 

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.