Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

V rozpočte súdnictva sú najdôležitejšie platy súdnych zamestnancov

Združenie Sudcovia „Za otvorenú justíciu“ (ZOJ) považuje pri tvorbe štátneho rozpočtu pre oblasť súdnictva na rok 2017 za najdôležitejšiu prioritu primerané platové ohodnotenie súdnej administratívy a zamestnancov súdov.

Uviedla to prezidentka združenia Katarína Javorčíková.

„Patria k dlhodobo finančne veľmi podhodnotenej kategórii štátnych zamestnancov, od práce ktorých vo výraznej miere závisí efektívnosť súdnych konaní a včasný prístup občanov k súdnej ochrane,“ zdôvodnila Javorčíková.

Za dôležité označila aj investície do sídiel viacerých súdov na Slovensku, ktoré podľa nej pracujú v úplne nevyhovujúcich a nedôstojných podmienkach. K takým súdom patrí z pohľadu Javorčíkovej aj Najvyšší súd SR.

V ZOJ považujú za nevyhnutné dosiahnuť stav, keď bude každému sudcovi pridelený jeden vyšší súdny úradník. Javorčíková upozornila, že s tým súvisí plynulosť súdneho konania a kvalita rozhodovania sudcov.

„Pokiaľ ide o zvýšenie počtu sudcov a vyšších súdnych úradníkov, dôležité budú výsledky auditu, ktorý v budúcom roku urobí ministerstvo spravodlivosti na zaťaženosť okresných a krajských súdov v konkrétnych súdnych agendách. Tieto výsledky budú základom, podľa ktorého ministerstvo bude určovať počty uvedených miest,“ doplnila prezidentka ZOJ.

Rozpočet ministerstva spravodlivosti by mal byť v budúcom roku zvýšený o 40 miliónov eur (11,4 percenta) na celkových 391 miliónov eur.

Prostriedky navyše budú využité na krytie reformných zámerov, úpravu platov sudcov, služobných príjmov príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, valorizáciu platov zamestnancov a investície do väzenstva. Rekonštrukcie súdnych budov sa odkladajú.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) oznámila, že nový zákon o justičnej službe, ktorý nanovo nastaví odmeňovanie zamestnancov v justícii, nebude prijatý tento rok, ale až potom, ako ministerstvo zanalyzuje situáciu v súdnictve.

Platy zamestnancov justície však budú valorizované spolu s celou štátnou správou. Žitňanská prisľúbila, že justiční zamestnanci budú aj na budúci rok dostávať 30-eurový mesačný príplatok, ktorý poberajú tento rok.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.