Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

"Nobelovu cenu" za ochranu ľudských práv dostal ujgurský disident Tohti

Skupina ľudskoprávnych organizácií udelila svoju výročnú cenu na doživotie odsúdenému čínskemu profesorovi ekonómie a bojovníkovi za práva moslimskej ujgurskej menšiny Ilhamovi Tohtimu.

Informovala o tom dnes agentúra AP. Udelenie výročnej Ceny Martina Ennalsa pre ochrancov ľudských práv znova upriamilo pozornosť na Tohtiho prípad, ktorý pred časom vyvolal odsúdenie medzinárodného spoločenstva.

V januári tohto roku niekoľko stoviek vysokoškolských učiteľov podpísalo petíciu, ktorou čínsku vládu žiadajú o prepustenie svojho kolegu.

Cena Martina Ennalsa je považovaná za akúsi Nobelovu cenu za ľudské práva. Udeľuje sa od roku 1993 ako prejav úcty voči osobnostiam z celého sveta, ktoré pri ochrane a šírení ľudských práv preukazujú mimoriadnu odvahu. Udeľujú ju spoločne Amnesty International, Human Rights Watch (HRW) a osem ďalších ľudskoprávnych organizácií. Jej slávnostné odovzdanie sa uskutoční dnes večer v Ženeve.

Ďalšími finalistami tohtoročného udeľovania Ceny Martina Ennalsa boli kolektív nezávislých etiópskych novinárov Zone 9 Bloggers a známa sýrska právnička, ľudskoprávna aktivistka a novinárka Razán Zaitúnaová.

Čínska vláda zatiaľ udelenie ceny Tohtimu nekomentovala, ale podobné gestá zvykne označovať za snahu pošpiniť povesť Pekingu a podkopať autoritu čínskej vlády, konštatovala AP.

Predstaviteľka HRW v Hongkongu Maya Wangová však uviedla, že udelenie ceny nielen uznáva Tohtiho odvážne dielo na podporu menšinových práv Ujgurov a dialógu medzi Chanmi (Číňanmi) a Ujgurmi, ale poukazuje aj na čoraz prísnejšie tresty, ktoré čínska vláda uplatňuje voči svojim kritikom.

Podľa Wangovej by čínska vláda namiesto nahnevanej reakcie mala Tohtiho prepustiť a skoncovať so svojou represívnou politikou v západočínskej provincii Sin-ťiang.

Tohti pôsobil ako profesor ekonómie na pekinskej Ústrednej univerzite pre národnosti špecializujúcej sa na štúdium národnostných menšín. Bol a je považovaný za veľkého kritika čínskej vlády.

Okrem iného totiž spochybňoval vládne verzie niekoľkých incidentov, do ktorých boli údajne zapletení Ujguri, vrátane samovražedného atentátu na pekinskom Námestí Nebeského pokoja.

Čínsky súd v roku 2014 odsúdil Tohtiho na doživotie za podnecovanie separatizmu a násilností. Tohti tieto obvinenia pred súdom odmietol. Svojimi článkami na webe, ktorý založil, lebo nemal možnosť publikovať, sa - naopak - podľa vlastných slov snažil podnietiť dialóg a zmierenie medzi ujgurskou menšinou a väčšinovými Chanmi. 

Spolu s Tohtim boli odsúdení aj jeho siedmi študenti. Súd tvrdil, že spoločne vytvorili zločineckú organizáciu s cieľom odtrhnúť provinciu Sin-ťiang od zvyšku Číny.

V Sin-ťiangu panuje už dlho napätie medzi miestnymi Ujgurmi a vládnucimi Číňanmi. Ujgurská menšina sa sťažuje na hospodársky, politický a kultúrny útlak, zatiaľ čo čínska vláda obviňuje ujgurské skupiny zo separatistických snáh a terorizmu. Nepokoje v oblasti si za posledné roky vyžiadali stovky obetí.

Inzercia

Odporúčame