Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. október 2016

Kolumbijský prezident chce rokovať o mieri s ďalšou povstaleckou skupinou

Mierový dialóg medzi Bogotou a ELN bol iniciovaný ešte v marci, doteraz v ňom však nenastal nijaký pokrok, keďže Santosova vláda požaduje, aby povstalci najskôr prepustili všetkých rukojemníkov.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a ľavicoví povstalci zo skupiny Národná oslobodzovacia armáda (ELN) nadviažu čoskoro mierové rokovania, ktoré budú podporovať aj vlády Ekvádoru, Kuby, Čile, Nórska a Brazílie. Zástupcovia kolumbijského vedenia a ELN to oznámili v pondelok večer vo venezuelskom hlavnom meste Caracas.

Podľa vyhlásenia, ktoré priniesla agentúra DPA, sa ohlásené rokovania začnú 27. októbra v Quite, metropole Ekvádoru.

Mierový dialóg medzi Bogotou a ELN bol iniciovaný ešte v marci, doteraz v ňom však nenastal nijaký pokrok, keďže Santosova vláda požaduje, aby povstalci najskôr prepustili všetkých rukojemníkov. Najnovšie oznámenie nasledovalo iba niekoľko dní po tom, ako Santosovi udelili Nobelovu cenu mieru za úsilie ukončiť 52 rokov trvajúci konflikt s inou ľavicovou povstaleckou skupinou - Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC).

Kolumbijský prezident po získaní Nobelovej ceny vyhlásil, že jeho vláda chce docieliť aj zmierenie s ELN, ktorá je po FARC druhým najväčším povstaleckým hnutím v Kolumbii. Odhaduje sa, že ELN má približne 2000 príslušníkov, ktorí sa považujú za obrancov chudobného vidieckeho obyvateľstva a svoju činnosť financujú obchodovaním s drogami či vydieraním. Skupina bola založená v roku 1964 a popri ďalších ozbrojených skupinách je v Kolumbii dodnes aktívna.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.