Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
15. október 2010

KULTUREVUE: Bono a posledná modlitba

Pred týždňom ukončila írska skupina U2 európsku časť aktuálneho koncertného turné. Posledný koncert na starom kontinente odohral Bono a spol. v Ríme, odkiaľ ho odprevadil článkom aj vatikánsky denník L'Osservatore Romano. “Určite nie je bežné, aby rocková hviezda vyzvala svojich fanúšiov na koncerte...

Pred týždňom ukončila írska skupina U2 európsku časť aktuálneho koncertného turné. Posledný koncert na starom kontinente odohral Bono a spol. v Ríme, odkiaľ ho odprevadil článkom aj vatikánsky denník L'Osservatore Romano.

“Určite nie je bežné, aby rocková hviezda vyzvala svojich fanúšiov na koncerte modliť sa,” komentuje L'Osservatore Romano piatkový večer na Olympijskom štadióne. Pred piesňou Walk on Bono pozval 75-tisíc divákov pomodliť sa za barmskú opozičnú političku Aung San Su Ťij.

Kto spieva, dvakrát sa modlí

U2 obdivujú ľudia po celom svete. Z mnohých dôvodov. Hudba, texty, efekty a šou na koncertoch, angažovanie sa v politike, ekonomike, v charite. To najzaujímavejšie a najkomplikovanejšie na írskej štvorici je však práve ich duchovný svet, ktorý sa odlišuje nielen od ateistických skupín, ale aj od gospelových. I keď sa U2 považujú za kresťanov a publikum ich aj tak vníma, v živote štvorice sa objavilo veľa fenoménov, ktoré ich v otázkach viery robia ťažko čitateľnými.

“To najzaujímavejšie a najkomplikovanejšie na írskej štvorici je práve ich duchovný svet.” Zdieľať

U2 sa verejne nepripojili ku konkrétnej cirkvi. Dôvodov môže byť viacero. Štvoricu oplyvňovalo prostredie, kde vyrástli - v krajine plnej katolíkov, no zároveň v krajine, kde sa ľudia pre náboženské dôvody dokázali zabíjať. Presbyteriánsky kazateľ Steven Stockman v knihe U2 – Dál a dál – duchovná cesta (recenzia TU) píše, že ďalším dôvodom, prečo sa skupina nepripútala ku konkrétnej cirkvi, bolo silné nepochopenie zo strany ich duchovných vodcov. Tí im črtajúcu sa kariéru neodporúčali. Odpútanie od cirkvi umožnilo lídrovi U2 neskôr slobodne kritizovať mnohé pomery, najmä komerčnosť amerického kresťanstva.

Pokiaľ ide o Bona, zdá sa, že má najbližšie ku Katolíckej cirkvi. V knihe rozhovorov Bono o Bonovi sa vyjadril, že v nej má “čoraz väčšiu útechu“. Inde zas prirovnával cirkev k hudobným štýlom. Podľa neho je tá katolícka ako rocková hudba – zo všetkých ostatných najbohatšia a najpestrejšia. (Inak, nikdy vám kadidlo nepripomínalo dymové efekty na koncertoch?)

Najzbožnejšia pieseň

Ťažko sa debatuje o niečom takom, ako je vnútorný svet cudzích ľudí. Napriek mnohým rozhovorom, ktoré Bono poskytol novinárom, zostáva ako najdôveryhodnejší spôsob spoznávania viery U2 ich tvorba. V nej sa objavuje množstvo prvkov, ktoré nesú kresťanské posolstvo, či už v druhom význame alebo sú vyslovene gospelové. Za najpobožnejšiu pieseň sa považuje I Still Haven't Found What I Am Looking For. U2 v nej vystupujú ako vyzretí ľudia, ktorí veria Bohu, ale napriek tomu v refréne stále opakujú, že ešte nenašli to, čo hľadajú. Alebo žalm 40, ktorý naspievali s veľmi silným pátosom. Krásnou modlitbou je tiež pesnička Yahweh, v ktorej sa Bono pýta Boha, prečo je pred svitaním tma.

Inzercia

K téme:
Mesiáš, cirkev a U2
REPORTÁŽ: Tri metre od Bona
Postaví sa na čelo slobodnej Barmy Aung San Suu Kyi?
Zdieľať

Until the End of the World sa začína s Ježišom vo večeradle a pokračuje Judášovou zradou. V melancholickom songu Acrobat Bono túži prijímať Eucharistiu, rytmická Mysterious Way, i keď sa to nezdá, hovorí o Duchu Svätom, a ako vystrihnutá z atmosféry Veľkého piatku je Wake Up Dead Man, v ktorej spevák prosí Ježiša, aby mu povedal, aké to je po smrti. Jednoducho, pri U2 sa oplatí čítať texty každej piesne.

Nekresťansky drahé turné

Rímsky koncert bol posledný v Európe, ktorý bol súčasťou 360° Tour. To sa začalo minulý rok v júli v Barcelone, kde skupina predstavila obrie pódium, ktoré si dala vyrobiť za 40 miliónov dolárov a ktoré prevážali po kontinente dve stovky kamiónov. U2 si preto vyslúžilo aj kritiku za bezohľadnosť k životnému prostrediu, no pravdou je, že počas roka figurovala kapela na prvých priečkach rebríčkov ziskovosti hudobných šnúr.

“Tristošesťdesiatkou” sa tak (aspoň v Európe) skončila ďalšia etapa írskej kapely, ktorá sa už tridsať rokov nevie zastaviť. Kiežby o pár rokov, keď začne Bono zvolávať ľudí na nové koncerty, bola už Aung San Su Ťij na slobode. Ale pomodliť sa s chlapcami môžeme aj tak...

Pavol Rábara, Rím
Foto: Flickr.com

Odporúčame

KOMENTÁR: Nobel zo skúmavky

KOMENTÁR: Nobel zo skúmavky

Svet potrebuje silné osobnosti a uznávané ocenenia. Ale nie guláš hodnôt a chaos v kvalitách. Tohtoročné vyhlásenie držiteľov Nobelovej ceny za rok 2010 na seba dostatočne upozornilo. Žiaľ, človek ho opäť mohol vnímať so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane dostávajú rok čo rok ocenenie Pána dynamit...

Súťaž o knihu Matúša Demka pozná svojich víťazov

Súťaž o knihu Matúša Demka pozná svojich víťazov

V polovici augusta Postoy.sk na svojej facebookovej stránke vyhlásil súťaž o dve knihy Matúša Demka Černovská balada o slobode. Mali ste nám napísať, čo si ceníte na našom portáli a či by ste ho odporučili svojim známym. Po včerajšom žrebovaní poznajú knihy svojich nových majiteľov. Výhercami sa s...

KULTUREVUE: Prečo otec Brown strčí do vrecka Sherlocka Holmesa

KULTUREVUE: Prečo otec Brown strčí do vrecka Sherlocka Holmesa

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo niektorí katolícki intelektuáli píšu kriminálne príbehy? G.K. Chesterton stvoril svojho dôvtipného otca Browna, Ralph McInerny zas vytvoril neprekonateľný tandem otca Dowlinga s rehoľnou sestrou Stephanie. Určite však existujú aj ďalší. Načo sú však literárnemu ...