Kto zastaví Babiša?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kto zastaví Babiša?

Premiér Bohuslav Sobotka a jeho sociálni demokrati musia po víkendových regionálnych voľbách hľadať odpoveď na otázku, ako naložiť s koaličným partnerom, ktorý im prerastá cez hlavu.

V českých regionálnych voľbách roky platilo, že v nich víťazili strany, ktoré boli na celorepublikovej úrovni v opozícii. Tentokrát sa však tento scenár neopakoval. Rozmetalo ho vládne hnutie ANO Andreja Babiša, ktoré s výnimkou štyroch krajov (Liberecký, Juhočeský, Vysočina a Zlínsky kraj) víťazilo po celej krajine.

Na druhom mieste vzhľadom na počet získaných mandátov skončila ČSSD, aj keď pre najsilnejšiu vládnu stranu to bol určite neúspech. Strana, ktorá doteraz kontrolovala väčšinu českých krajských zastupiteľstiev, stratila viac ako sto mandátov a zvíťaziť dokázala iba v Juhočeskom kraji a na Vysočine.

Z vládnych strán si mierne polepšila KDÚ-ČSL, ktorá si udržala mandáty z predchádzajúcich volieb a dokázala zvíťaziť v Zlínskom kraji.

Z opozície úplne prepadli komunisti, ktorí stratili polovicu poslaneckých miest v krajských zastupiteľstvách, a ako neúspech musí tieto voľby hodnotiť aj Kalouskova TOP 09, ktorá získala priamo len 12 mandátov (v niektorých krajoch kandidovala v koalíciách), a výrazne tak zaostala za ODS, s ktorou súperí o líderstvo na pravici. Občianskym demokratom sa so ziskom viac ako sedemdesiat miest v zastupiteľstvách podarilo plus-mínus obhájiť výsledok z predchádzajúcich regionálnych volieb.

Ostro sledovanou neznámou týchto regionálnych volieb bolo, ako uspejú strany s protiutečeneckou a protiislamskou agendou. O čiastkovom úspechu môže hovoriť len Koalícia Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru so Stranou práv Občanov, ktorej sa podarilo získať 30 mandátov a s výnimkou troch krajov (Stredočeský, Juhočeský a Pardubický kraj) prenikla do všetkých krajských zastupiteľstiev.

Väčšina z týchto subjektov vo voľbách úplane prepadla. Zoskupenia, ako Úsvit s Blokom proti islamizácii, Dělnická strana sociální spravedlnosti – Imigranty a islám v ČR nechceme!, Ne ilegální imigraci – Peníze Raději pro naše lidi, Republikáni Miroslava Sládka a ďalšie podobné koalície a strany, nezískali v zastupiteľstvách žiadne poslanecké kreslo.

V doplňujúcich voľbách do senátu, ktoré sa uskutočnili spolu s regionálnymi voľbami navyše škaredo prehrala aj výrazná tvár českého antiislamského hnutia docent Martin Konvička. Vo volebnom obvode Tábor skončil až na predposlednom siedmom mieste so ziskom len približne ôsmich percent odovzdaných hlasov.

Pred parlamentnými voľbami, ktoré budú v Česku budúci rok, sa zdá, že Andrejovi Babišovi zatiaľ vychádza jeho taktika. Hoci jeho strana je súčasťou vládnej koalície, jej predseda sa správa ako opozičný líder. Takzvaná Superdebata, ktorú tesne pred voľbami odvysielala Česká televízia, bola toho názorným príkladom. Diskusia bola väčšinu času polemikou medzi premiérom a šéfom ČSSD Bohuslavom Sobotkom a jeho ministrom financií Andrejom Babišom, pričom Babišov tón smerom k Sobotkovi bol ostrejší ako jazyk viacerých prítomných opozičných politikov a premiéra musel v niektorých chvíľach dokonca brániť predseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

České regionálne voľby teda nepriniesli prepad vládnych strán a nástup pravicovej opozície (ODS, TOP 09), ako mnohí dúfali. Ani výrazný prienik protiutečeneckej a protiislamskej agendy do českej politiky, ako sa viacerí báli. Z ich výsledkov vyplýva úplne iná správa. Andrej Babiš má našliapnuté stať sa budúcim českým premiérom a len tak hocičo ho na tejto ceste nezastaví.

Bude však zaujímavé sledovať, či sa o to počas nasledujúceho roka aspoň niekto pokúsi.

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo