Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. október 2016

Pápež oznámil vymenovanie 17 nových kardinálov

Pápež František oznámil, že vymenuje 17 nových kardinálov na konzistóriu, ktoré s týmto zámerom zvolal na 19. novembra.

Noví kardináli pochádzajú z celého sveta a štyria z nich majú viac ako 80 rokov, čo znamená, že sa už nemôžu zúčastniť na voľbe hlavy katolíckej cirkvi.

Kardináli sú najvyššími hodnostármi v hierarchii rímskokatolíckej cirkvi po pápežovi a slúžia ako jeho hlavní poradcovia po celom svete a vo Vatikáne, píše agentúra Reuters. Vymenovanie nových kardinálov patrí k najvýznamnejším právomociam pápeža, ktorý ním môže ovplyvniť budúci vývoj v cirkvi.

Kardináli vo veku do 80 rokov, známi ako kardináli-volitelia, sa môžu zúčastniť na uzavretom konkláve, na ktorom zo svojich radov vyberajú nového pápeža po úmrtí alebo odstúpení predošlého. Františka, bývalého kardinála a arcibiskupa z Buenos Aires, zvolili na konkláve za pápeža 13. marca 2013.

Noví kardináli-volitelia pochádzajú z Talianska, Stredoafrickej republiky, Španielska, Spojených štátov, Brazílie, Bangladéša, Venezuely, Belgicka, Maurícia, Mexika a Papuy-Novej Guiney.

František uviedol, že medzi kardinálov bude povýšený aj súčasný nuncius, pápežský vyslanec, v Sýrii, taliansky arcibiskup Mario Zenari. Ostane však na svojom poste v tejto krajine, čo má preukázať starosti cirkvi o "milovanú a mučenú Sýriu", sužovanú ničivou občianskou vojnou.

K štyrom novým kardinálom vo veku nad 80 rokov, ktorí dostávajú túto hodnosť ako symbolickú poctu a vyjadrenie vďaky za dlhú službu cirkvi, patrí albánsky kňaz Ernest Simoni (88), ktorý počas komunistickej diktatúry strávil dlhé roky vo väzení a nútenými prácami. Ďalší traja z týchto kardinálov sú z Malajzie, Talianska a Lesotha.

Inzercia

Novembrové konzistórium, zhromaždenie kardinálov, bude tretím pre Františka, odkedy sa stal prvým neeurópskym pápežom za 1300 rokov a využil každú príležitosť na preukázanie podpory pre cirkev v odľahlých miestach sveta alebo tam, kde katolíci trpia.

Stredoafrická republika, Bangladéš, Papua-Nová Guinea, Malajzia a Lesotho budú mať kardinála vôbec po prvý raz, čo zdôrazňuje Františkovo presvedčenie, že cirkev je celosvetovou inštitúciou, ktorá by sa mala stať menej eurocentrickou, konštatuje Reuters.

Len jeden z 13 nových kardinálov-voliteľov bude pracovať vo Vatikáne. Zvyšní ostanú na svojich postoch vo svete.

Traja z nových kardinálov sú z USA: arcibiskup Blase Cupich z Chicaga, arcibiskup William Tobin z Indianapolisu a biskup Kevin Farrell z Dallasu, ktorého nedávno vymenovali za prefekta nového vatikánskeho úradu pre laikov, rodinu a život.

Odporúčame

-15%
On postaví dom tebe
16,90 14,36

Román výnimočného slovenského autora / On postaví dom tebe

Z chudobného pastiera Dávida sa stane kráľ. V románovom prerozprávaní bohatého obsahu Prvej a Druhej knihy Samuelovej, Prvej knihy kroník a čiastočne Prvej knihy kráľov čitateľ prežije príbeh praotca Mesiáša, jeho rodiny, krajiny či dokonca sveta. Hlavný dej sa však odohráva v Dávidovom srdci.

Príbeh najväčšieho kráľa zjednoteného Izraela a Najvyššieho, ktorý k svojmu ľudu prehováral vtedy, ale prehovára aj k človeku dnešnej doby.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.