Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. október 2016

Sýrčan hľadaný pre podozrenie z príprav útoku prišiel do Nemecka ako utečenec

Podozrivý 22-ročný Sýrčan, po ktorom vyhlásili v sobotu v súvislosti s prípravou bombového útoku nemecké úrady celoštátne pátranie, prišiel do Nemecka ako utečenec.

Oznámil to dnes hovorca vyšetrovateľov v spolkovej krajine Sasko Tom Bernhardt.

Pátranie sa uskutočňuje deň po tom, čo sa v byte vo východonemeckom meste Chemnitz, prehľadanom pre "podozrenie z plánovania bombového útoku", našli výbušniny. 

Bernhardt potvrdil, že al-Bakr prišiel do Nemecka ako utečenec spolu s približne 890.000 migrantmi, ktorým úrady prisľúbili azyl. 

Nemecký denník Bild uviedol, že hľadaný Jaber al-Bakr z Damasku mal kontakty s teroristickou skupinou Islamský štát (IS). Noviny tiež podľa agentúry DPA napísali, že existujú dôkazy o mužovom výcviku u IS.

Príslušníci špeciálnych zložiek dnes v rámci pátrania po podozrivom podnikli raziu v ďalšom byte vo východnej časti mesta Chemnitz a zadržali ďalšieho podozrivého.

"Nikto sa nezranil, nestrieľalo sa. Do väzby sme vzali muža a vypočúvame ho," vysvetlil Berhardt, ktorého citovala agentúra Reuters. Polícia postupne preveruje stopy, ktoré by viedli k podozrivému.

Špeciálne policajné komando v sobotu na základe informácie získanej od tajných služieb obkľúčilo a uzatvorilo v meste výškovú obytnú budovu a urobilo raziu v jednom z bytov, kde našlo ukryté výbušniny. Denník Bild píše o kilograme nájdenej výbušniny, pričom vyšetrovatelia hovoria v oficiálnej verzii o niekoľkých stovkách gramov.

V sobotu tiež nemecké úrady zadržali trojicu mužov, ktorí boli s hľadaným Sýrčanom v kontakte. Dvoch z nich polícia dnes prepustila a tretieho vzali do väzby pre podozrenie zo spoluúčasti na príprave protištátneho násilného činu. Ide o ďalšieho Sýrčana, ktorý bol nájomcom bytu, v ktorom sa v sobotu našla výbušnina.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.