KOMENTÁR: Nobel zo skúmavky

Svet potrebuje silné osobnosti a uznávané ocenenia. Ale nie guláš hodnôt a chaos v kvalitách.

Tohtoročné vyhlásenie držiteľov Nobelovej ceny za rok 2010 na seba dostatočne upozornilo. Žiaľ, človek ho opäť mohol vnímať so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane dostávajú rok čo rok ocenenie Pána dynamitov skutočné osobnosti, na druhej strane persóny, ktorých diela sú, mierne povedané, diskutabilné.

Iste, napríklad problém s nobelovkou za literatúru je takpovediac nevyriešiteľný, pretože umenie nemožno merať objektívnymi pravidlami. Niekto preto nikdy neuzná cenu Rakúšanke Elfriede Jelinek, Orhanovi Pamukovi alebo iným, i keď odobrníci môžu tvrdiť, že aj v literatúre existuje miera, podľa ktorej sa dá posúdiť kvalita.

“Možno už len tipovať, čo komisia predstaví ako vzory pre pokrok v najbližších rokoch.” Zdieľať

Naopak, iný prípad je cena čínskemu disidentovi Liuovi Xiaobovi, ktorou si komisia zachránila aspoň akú-takú česť. A práve ľudia ako Xiabo či Matka Tereza na jednom zozname s Barackom “Mierotvorcom” Obamom sú dôkazom čudného nastavenia Nobelovho výberu. Preto by neprekvapilo, keby si vlani rodený optimista povedal, že ešte viac šliapnuť vedľa ako v prípade ceny za Obamov mier už komisia nemôže. Ale predsa. Robert Edwards a jeho deti zo skúmavky naznačuje, akým smerom sa uberá myslenie komisie. Kritika konzervatívnych a kresťanských kruhov bola preto pochopiteľná. Na mieste je tak otázka, či by nemal prínos do medicíny ľudí skôr spájať, a nie rozdeľovať, čo experimenty s ľudskými bunkami nikdy nebudú. Možno už len tipovať, čo komisia predstaví ako vzory pre pokrok v najbližších rokoch.

Svet potrebuje silné osobnosti a uznávané ocenenia. Ale nie guláš hodnôt a chaos v kvalitách. Ideálne by preto bolo, keby Nobelova komisia dokázala preskákať nerovnosti v ocenených kategóriách a na budúci rok oznámila vyváženejšie výsledky. Inak bude odovzdávanie Nobelových medailí len príležitosťou na krátkodobú polemiku o vkuse, kvalite a svetonázoroch.

Pavol Rábara

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo