NÁZOR: Europoslanec Mikolášik o obrane výhrady vo svedomí

V snahe ochrániť ľudský život a právo na výhradu vo svedomí mnohí zviedli silný ideologický boj v ťažkej diskusii a doviedli ho do úspešného konca. Zápas za ochranu ľudského života však pokračuje.

Sú lekári, ktorí veria, že pri potrate usmrcujeme živú bytosť a preto to odmietajú robiť. Veria, že tú istú živú bytosť nemožno zabiť ani pri eutanázii, pretože nič väčšie ako ľudský život nemáme. Títo lekári nesúhlasia ani s aktivitami na klinikách asistovanej reprodukcie, kde zo siedmich – ôsmich vyrobených embryí väčšina končí vo výlevke alebo rozštvrtením, napriek tomu, že ide rovnako o živé bytosti. Títo lekári majú v úcte život od počatia po prirodzenú smrť, ctia si ho, chránia a sú zaň vďační. No nepochopiteľne, pre ich vlastné presvedčenie sa dnes na verejnosti musia brániť viac ako tí, čo vraždia.

K téme:
Rada Európy zachránila výhradu vo svedomí Zdieľať

Existuje nemalá skupina ľudí, ktorá s týmito lekármi súhlasí. V uplynulých dňoch bol však názor ich všetkých odmietnutý, odignorovaný a odhodený do výlevky podobne ako množstvo živých bytostí. Keď britská poslankyňa a zástupkyňa skupiny socialistov Christine MaCafferty predložila Rade Európy dokument Prístup žien k zákonnej lekárskej starostlivosti: problém neregulovaného používania výhrady vo svedomí, z tisícov ľudských životov sa stalo čosi, čo možno na základe diskusie označiť za vhodné alebo nevhodné. Ale predovšetkým, pani poslankyňa, rozhodnutá na základe svojho vedomia a svedomia, sa pokúsila všetkým pro-life zmýšľajúcim lekárom povedať, že pre ich svedomie tu už niet priestoru a že to musia s plným vedomím akceptovať. Inými slovami, ak im ich svedomie hovorí niečo iné ako nariaďuje totalitarizmus, nie sú pohodlní a ich právom je jedine ocitnúť sa na ostro sledovanom zozname.

„Lekári, ktorí majú v úcte život sa musia dnes brániť viac ako tí, čo vraždia.“ Zdieľať

Neviem v tejto chvíli dosť silno ďakovať Darcovi životov za výsledok minulotýždňového hlasovania. Toto hlasovanie mi však dodalo poznanie a ešte väčšiu odvahu. Ak totiž v snahe ochrániť ľudský život a právo na výhradu vo svedomí zviedli mnohí silný ideologický boj v ťažkej diskusii a doviedli ho do úspešného konca, je na nás všetkých, ktorí si ctíme život, aby sme prevzali štafetu a bojovali odvážnejšie, istejšie a v plnšom nasadení práve tam, kde sa nachádzame. Ja v pléne europarlamentu, iní vo svojich kanceláriách a domovoch, ďalší modlitbou v chrámoch. Každý tak, ako môže.

V týchto dňoch prišiel dôležitý pozitívny impulz. Návrh McCafferyovej zamietli, čím bol zároveň vytvorený priestor pre širokú skupinu občanov i lekárov, ktorí sú za život. Sú lekári, ktorí si ho ctia. Patrím medzi nich a som presvedčený, že už je načase, aby si spoločnosť začala vážiť ľudský život.

Miroslav Mikolášik
Autor je poslancom Európskeho parlamentu za KDH.

Foto: mikolasik.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo