Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2016, 21:55

Po prechode hurikánu v Haiti hlásia už najmenej 842 mŕtvych

Po prechode hurikánu v Haiti hlásia už najmenej 842 mŕtvych

Dievčatá sa držia za ruky pri prechádzaní po zaplavenej ulici po vyčíňaní hurikánu v meste Les Cayes na Haiti (Foto: TASR/AP)

Hurikán Matthew, ktorý zasiahol tento týždeň územie Haiti, si podľa aktuálnych údajov vyžiadal v tejto ostrovnej krajine najmenej 842 obetí na životoch.

Agentúra Reuters uviedla, že búrka tiež pripravila desaťtisíce ľudí o domovy a zničila úrodu v regióne označovanom za obilnicu tejto chudobnej karibskej krajiny.

Hurikán zasiahol Haiti v utorok, informácie o následkoch v odľahlejších oblastiach však prichádzajú s oneskorením, keďže boli prakticky odrezané od okolia. Najmenej 175 ľudí zahynulo v dedinách, ktoré sú roztrúsené v kopcoch a na pobreží úrodného západného výbežku Haiti.

Najmenej tri obce hlásia po desiatkach obetí na životoch. Jednou z nich je roľnícka dedina Chantal, kde starosta eviduje 86 mŕtvych a 20 nezvestných. Obyvatelia zahynuli väčšinou v prípadoch, keď na ich domy spadli vyvrátené stromy. Niekoľko desiatok obetí úrady zaznamenali aj v pobrežnom mestečku Les Anglais.

Hurikán Matthew v čase utorňajšieho prechodu ponad západnú časť Haiti sprevádzal vietor s rýchlosťou približne 230 kilometrov za hodinu. Okrem padajúcich stromov usmrtili mnohých ľudí aj vetrom unášané predmety alebo ich strhli rozvodnené rieky. Podľa úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí sa v Haiti ocitlo v núdzi 350 000 ľudí.

Mierne zoslabnutý Matthew sa medzitým presunul do USA, kde bičoval dnes východné pobrežie Floridy a postupoval pozdĺž pobrežia Atlantického oceánu na sever. Stav ohrozenia už v súvislosti s hurikánom vyhlásili aj v amerických štátoch Georgia, Južná Karolína a Severná Karolína.
 


Polámané stromy pred poškodeným kostolom po vyčíňaní hurikánu Matthew v meste Les Cayes. (Foto: TASR/AP)

Inzercia


Ľudia si nabíjajú mobilné telefóny za poplatok u muža, ktorý vlastní prenosný generátor, po tom, ako hurikán zničil elektrické vedenie (Foto: TASR/AP)


 Zničené domy po vyčíňaní hurikánu Matthew v meste Les Cayes na Haiti. (Foto: TASR/AP)


Muži ukladajú jednu z obetí hurikánu Matthew do rakvy v haitskom Cavaillone. (Foto: TASR/AP)

 

 

Dnes treba vedieť

pred 48 minútami
pred hodinou

Rusko údajne vo štvrtok nadránom zabránilo invázii dvoch ukrajinských rôt motorizovanej pechoty na svoje územie. Na odvrátenie ich prieniku do Belgorodskej oblasti na západe Ruska ruské sily použili bojové lietadlá a delostrelectvo, uviedlo ruské ministerstvo obrany. (tasr)

pred 3 hodinami

Najnovšiu špirálu vzájomných provokácií pritom nespustili Srbi, ale kosovský premiér Albin Kurti. Ten sa totiž ešte minulý rok rozhodol neuznávať srbské poznávacie značky, ktoré doteraz na svojich autách používajú mnohí kosovskí Srbi. Kurti pritom argumentoval tým, že Kosovo iba zavádza recipročné opatrenia voči Srbsku, ktoré samo neuznáva kosovské poznávacie značky. Christian Heitman vysvetľuje príčinu násilia v Kosove.

pred 4 hodinami

Plasty sú vo svojej podstate uhľovodíky. Podľa typu doplnené inými chemickými prvkami, či už kyslíkom, chlórom, fluórom a podobne. Uhľovodík ako taký môže byť zároveň zdrojom potravy pre mikroorganizmy a vzhľadom na množstvo plastového odpadu v prírodnom prostredí aj veľmi hojným zdrojom potravy. No a keď je niečo potenciálnym a výdatným zdrojom potravy, skôr či neskôr sa nájde (alebo vyvinie) organizmus, ktorý tento zdroj začne využívať. Píše Erik Potocký.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.