Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2016

M. Lajčák v USA: Európa je odhodlaná pokračovať spolu

Konferenciu s názvom "Silnejší so spojencami: Budúcnosť Európy po brexite" usporiadala organizácia Atlantická rada v spolupráci s predsedníctvom SR v Rade EÚ.

Európa je odhodlaná pokračovať v roku 2017 spoločne. Musí nájsť a nájde silu prekonať súčasné výzvy. Uviedol to včera na úvod konferencie vo Washingtone minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

"Naším hlavným cieľom je teraz priniesť Európsku úniu bližšie k Európanom. Musíme obnoviť dôveru a ukázať, že Európska únia funguje, že robí život bežných ľudí bezpečnejším a lepším," uviedol Lajčák.

Minister zdôraznil aj dôležitosť vzťahov medzi Spojenými štátmi a Európou. "Vždy je užitočné hovoriť o transatlantických vzťahoch. Teraz je to však dôležitejšie než kedykoľvek predtým. V Európe sa odohrali udalosti, a nie nutne pozitívne, ktoré ovplyvnia naše partnerstvo. Je preto dobré, že máme dnes možnosť o tom hovoriť," uviedol Lajčák.

Konferenciu s názvom "Silnejší so spojencami: Budúcnosť Európy po brexite" usporiadala organizácia Atlantická rada v spolupráci s predsedníctvom SR v Rade EÚ. Okrem Lajčáka na nej majú vystúpiť aj ďalší významní rečníci, ako sú bývalý viceprezident Európskej investičnej banky Carlos Costa, bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen či veľvyslanec EÚ v USA David O'Sullivan. Na konferencii sa zúčastňujú aj zástupcovia veľvyslanectiev európskych krajín v USA, odborníci a výskumníci v oblasti medzinárodných vzťahov, študenti a novinári.

Minister Lajčák vystúpi na konferencii ešte raz, a to v sekcii prednášok na tému "Udrží sa Európska únia? Budúcnosť európskeho projektu po brexite". Medzi rečníkmi sa predstaví aj Rastislav Káčer, veľvyslanec Slovenska v Maďarsku a bývalý veľvyslanec Slovenska v USA.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa dočkal v úvode konferencie aj veľkej pochvaly. Predseda Atlantickej rady Frederick Kempe vo svojej úvodnej reči vyjadril ľútosť nad tým, že Lajčák obsadil druhé miesto pri voľbe budúceho generálneho tajomníka OSN, pričom poukázal na doterajšiu prácu ministra. Môže byť podľa neho hrdý nielen na to, čo dosiahol on sám, ale aj na to, kde dnes je Slovensko.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.