Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. október 2016

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov sa prebojovali na ME 2017

Definitívu pre zverencov českého trénera Pavla Hapala zabezpečila štvrtková remíza Holandska s Tureckom 0:0 v súboji 8. kvalifikačnej skupiny v Alkmaare.

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov sa v predstihu prebojovali na finálový turnaj majstrovstiev Európy tejto vekovej kategórie, ktorý sa od 16. do 30. júna budúceho roka uskutoční v Poľsku.

Definitívu pre zverencov českého trénera Pavla Hapala zabezpečila štvrtková remíza Holandska s Tureckom 0:0 v súboji 8. kvalifikačnej skupiny v Alkmaare. Nerozhodný výsledok znamená, že mladých Slovákov už ani jeden z týchto tímov nemôže zosadiť z prvého miesta v tabuľke a ohroziť ich priamy postup. 

V piatok o 18.30 h v Myjave tak proti rovesníkom z Bieloruska nastúpia domáci bez bodového imperatívu. "Chceme odovzdať čo najlepší výkon a rozlúčiť sa s myjavskými fanúšikmi po tejto dlhej ceste. Verím, že to vyjde a zvíťazíme," povedal Hapal. 

Záver stretnutia Holandsko - Turecko už mužstvo s napätím sledovalo po absolvovaní oficiálneho predzápasového tréningu. "Keď sa končil tréning, zostávalo dvadsať alebo tridsať minút. Bezgólový stav nás tešil, ale stále bolo dosť času na jeho zmenu. V hoteli už vypukla eufória, všetci to sledovali, jeden vedľa druhého, bolo to nádherné," dodal kouč. "Prežívali sme nervózne minúty, potili sa nám ruky, veľmi sme si to priali. Momentálne možno ešte nedokážeme úplne opísať emócie, ale po piatkovom vystúpení to patrične oslávime. Dúfam, že bude víťazné, o to lepšie sa bude oslavovať," uviedol stredopoliar Matúš Bero.

Ten cíti záväzok aj k myjavským priaznivcom: "Sme profesionáli, čaká na nás posledný súboj pred domácimi divákmi, ktorí nám dôverovali i po prehre v Bielorusku. Nehovorili, že pomaly končíme, že sme individuality a nie kolektív. Všetkým sa zavreli ústa a môžu sa postaviť a zatlieskať nám za to, čo sme dokázali." Bero vybojoval vavríny na klubovej úrovni s AS Trenčín, teraz pridal tiež reprezentačný: "Každý úspech mojej kariéry je výnimočný. Stretli sme sa partia z rôznych klubov, no všetci sme mali spoločný cieľ, po prvotnom nezdare sme sa dali dokopy a neskutočným štýlom sme si uhrali kvalifikáciu. Patrí to každému vrátane členov širšej nominácie, ktorí možno nenastúpili." 

Prvý a zatiaľ jedinýkrát sa Slováci predstavili na ME 21 v roku 2000. Na domácom šampionáte obsadili pod trénerským vedením Dušana Radolského štvrtú priečku a kvalifikovali sa na olympijské hry do Sydney. V elimináciách predchádzajúcich dvoch majstrovstiev neuspeli v baráži.

Inzercia

Na záverečnom turnaji v Poľsku už okrem Slovenska majú istú účasť hostiteľská reprezentácia, Portugalsko, Dánsko a Anglicko, ktoré si ju zabezpečilo štvrtkovým víťazstvom v Kazachstane. Pre rok 2017 sa počet štartujúcich zvýšil z osem na dvanásť, žreb troch štvorčlenných základných skupín sa bude konať koncom tohto roka. Poľsku pridelili pozíciu A1. 

sumár - 8. skupina:
Alkmaar
Holandsko - Turecko 0:0

tabuľka 8. skupiny:
1. SLOVENSKO   6  5  0  1  17:4  15*
2. Holandsko   7  3  2  2  11:9  11
3. Turecko     7  3  1  3  6:7   10
4. Bielorusko  7  2  2  3  6:8    8
5. Cyprus      7  1  1  5  3:15   4

* - istý postup na ME 2017

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.