AKTUÁLNE: Rada Európy zachránila výhradu svedomia

Hrozilo, že Rada Európy (RE) zasadí výhrade vo svedomí smrteľný úder. Napokon sa to nepodarilo.

Počas štvrtkového hlasovania bol v pomere hlasov 56:51 odmietnutý pôvodný návrh rezolúcie britskej socialistiky Christiny McAfferty s názvom Prístup žien k zákonnej zdravotnej starostlivosti: Problém neregulovaného využívania výhrady svedomia (.pdf). Tento dokument, ktorý predstavoval vážne nebezpečenstvo pre výhradu svedomia, vyvolal veľkú vlnu nesúhlasu. Najmä zdravotným pracovníkom hrozilo, že prídu o privilégium uplatňovať si tento inštitút. Návrhu rezolúcie dokonca obsahoval myšlienku vytvorenia registra zdravotníkov, ktorí využívajú výhradu vo svedomí.

K téme:
Rada Európy proti výhrade svedomia Zdieľať

RE naopak prijala text Právo na výhradu svedomia v zákonnej zdravotnej starostlivosti. V dodatku č. 83 tejto novej rezolúcie sa napríklad píše: “Žiadna nemocnica, inštitúcia alebo osoba nemôže by vystavená tlaku byť vinná či diskriminovaná akýmkoľvek spôsobom za odmietnutie vykonať, dovoliť alebo asistovať pri potrate, umelom prerušení tehotenstva alebo privedenej eutanázii alebo za odmietnutie vykonať akýkoľvek zásah spôsobujúci smrť plodu alebo embrya, nech sú dôvody akékoľvek.”

Nová rezolúcia tak potvrdzuje, obraňuje a propaguje právo na výhradu svedomia zdravotníckych zamestnancov, ktoré sa vzťahuje nielen na doktorov, ale aj na ostatných pracovníkov zapojených priamo či nepriamo napríklad do potratu či eutanázie.

“Európa jasne ukázala, že sloboda svedomia tvorí pilier demokratickej spoločnosti, ktorú občas musíme brániť aj proti radikálnej menšine, ktorá si želá limitovať slobodu a vnútiť Európe pro-potratové myslenie,” povedala pre portál LifeSiteNews.com Sophia Kuby, šéfka pro-life skupiny European Dignity Watch. Riaditeľ Európskeho centra pre spravodlivosť a právo Grégor Puppinck zasa vyhlásil, že “Rada Európy znova potvrdzuje základnú hodnotu ľudského svedomia a slobody pred pokusmi ideologickej manipulácie vedy a medicíny“.

Matúš Demko

Ilustračné foto: asbarez.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články o téme